Sejm uchwalił ustawę covidową. Za 423 posłów

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek - to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.
Zobacz wideo

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Za nowymi przepisami głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Prace nad tzw. ustawą covidową toczyły się dość szybko, ale w atmosferze wzajemnych oskarżeń. Projekt wpłynął do Sejmu we wtorek, ale posiedzenie zostało odroczone o jeden dzień na wniosek opozycji.  Rządząca większość przegrała to głosowanie przez absencję swoich posłów. Zdaniem opozycji tak ważna ustawa nie mogła być procedowana w tak szybkim tempie. W środę miało miejsce pierwsze czytanie. Około godziny 2 w nocy zakończyły się prace w sejmowych komisjach, a w czwartek przed południem odbyło się już drugie czytanie. 

Ustawa "covidowa". Co zakłada?

Przypomnijmy, ustawa zakłada m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń i ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE. Komisja zdrowia w nocy przyjęła kilkadziesiąt poprawek do projektu m.in. zakładającą, że nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepie będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży. W ustawie jest też zapis, że za nieprzestrzeganie obostrzeń można karać grzywną lub naganą.

Inna zaakceptowana przez komisję poprawka mówi, że żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Już wcześniej projekt przewidywał, że takie prawo zyskają m.in. pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. 

Zmienią się za to zasady delegowania do pracy lekarzy. Na wniosek opozycji spod tego reżimu wyłączeni zostaną rodzice dzieci do lat 14 (taki przepis znajdował się w pierwszej wersji projektu). Odrzucono natomiast zapisy o dofinansowaniu sanepidu.

Senat w poniedziałek

Senat zapowiada wprowadzenie do ustawy kolejnych poprawek. Posiedzenie drugiej izby rozpocznie się w poniedziałek. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki - pytany TVN24 czy Senat nie powinien przyspieszyć zaplanowanych na poniedziałek obrad, aby zająć się ustawą ws. COVID-19 - zauważył, że niezależnie od terminu posiedzenia - piątkowego czy poniedziałkowego - i tak potrzebne będzie posiedzenie Sejmu, by rozpatrzyć poprawki Senatu, a to zaplanowane jest na wtorek i środę.

Jak zauważył, Senat ma prawo procedować nad decyzjami Sejmu przez 30 dni, a będzie nad nimi pracował bardzo szybko. Marszałek dodał, że prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem ustawy zostaną przyjęte przez Senat z poprawkami.

DOSTĘP PREMIUM