Obostrzenia dla seniorów. Zamknięte sanatoria. Premier apeluje o pozostanie w domach

Premier zaapelował do seniorów, szczególnie osób po 70. roku życia, by nie wychodzili z domów. Osobom starszym ma pomagać "Korpus Wsparcia Seniorów". Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rosnąca liczbą zachorowań na koronawirusa cała Polska od soboty (24 października) będzie strefą czerwoną. Oznacza to wiele restrykcji, również dla seniorów.

Koronawirus. Obostrzenia dla seniorów

- Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o pozostanie w domach - apelował Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 70 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby powyżej 70 roku życia. - Nasze działania muszą być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach - apelował Morawiecki.

Premier zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. - "Korpus Wsparcia Seniorów" poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów, w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach - powiedział szef rządu.

Morawiecki zapowiedział też zamknięcie sanatoriów, prócz tych, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie.

Koronawirus. Sprawdź wszystkie obostrzenia

Od 15 października ponownie obowiązują godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku między godziną 10 a 12 w sklepach mogą przebywać wyłącznie obsługa i osoby po 60. roku życia.

Dla osób chcących pomóc seniorom uruchomiono specjalną stronę wspierajseniora.pl.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że  ostatniej dobry potwierdzono 13 632 zakażeń. W związku z COVID-19 zmarły 153 osoby. Na kwarantannie jest prawie 400 tysięcy Polaków.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM