Koronawirus w Polsce. Znów ponad 13 tys. przypadków. Zmarło 179 osób [24 października]

Są najnowsze dane dotyczące zachorowań. W ciągu ostatniej dobry potwierdzono 13 628 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 179 osób. Na kwarantannie przebywa obecnie prawie pół miliona Polaków.
Zobacz wideo

Najwięcej zakażeń odnotowano jak dotąd w piątek - było to 13 tys. 632. W sobotę odnotowano natomiast największą liczbę zgonów - 179. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, z powodu COVID-19 zmarło 29 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 150 osób.

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w woj. mazowieckim (2026), małopolskim (1482) i wielkopolskim (1472). W pozostałych województwach odnotowano: w śląskim 1262, łódzkim 1001, podkarpackim 891, kujawsko-pomorskim 777, pomorskim 776, lubelskim 715, dolnośląskim 645, zachodniopomorskim 580, opolskim 558, świętokrzyskim 412, lubuskim 379, warmińsko-mazurskim 344, podlaskim 308.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 11 tys. 496 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 911 z nich podłączonych jest do respiratorów - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie resort dysponuje ponad 19 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 i prawie 1,5 tys. respiratorów. Na kwarantannie przebywa 478 tys. 761 osób, (prawie 80 tys. więcej niż w piątek). Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 57 tys. 802 osoby. Od początku epidemii wyzdrowiały 109 tys. 344 osoby, u których potwierdzono zakażenie. W ciągu doby przybyło 4 tys. 252 ozdrowieńców.

Koronawirus w Polsce. Rekordowe bilanse zakażeń 

W piątek poinformowano o 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa liczba od początku pandemii. Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 137 osób. 

Najwięcej zakażeń - 2075 - odnotowano na Mazowszu. 1554 przypadki wykryto w Małopolsce, a 1305 na Śląsku. W województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono 1207 zakażeń, w wielkopolskim 1050, w podkarpackim 852, w łódzkim 800, w lubelskim 743, w pomorskim 741. Dalej w województwie dolnośląskim wykryto 667 przypadków, w świętokrzyskim 639, w zachodniopomorskim 558, w lubuskim 449, w opolskim 401, w warmińsko-mazurskim 365, a w podlaskim 226.

Andrzej Duda ma koronawirusa

W sobotę rano rzecznik prezydenta poinformował, że Andrzej Duda przeszedł test na obecność koronawirusa i otrzymał wynik pozytywny. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze, można go uznać za przypadek bezobjawowy, tzn. te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują" - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.  Dodał, że teraz, zgodnie z przepisami, dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem.

- Ale to jest decyzja już nie administracyjna Kancelarii (Prezydenta) tylko decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych - powiedział Szczerski.

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie

Od soboty 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej, że "sytuacja jest niedobra, dynamiczna". Przedstawił listę nowych obostrzeń, które mają zacząć obowiązywać od jutra lub od poniedziałku. Jak mówił Morawiecki, pierwsze efekty ich obowiązywania mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi wypłaszczenie liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

Koronawirus w Polsce. Restauracje i kawiarnie z daniami tylko na wynos

Restauracje, puby, kawiarnie przez najbliższe co najmniej dwa tygodnie będą mogły przygotowywać posiłki wyłącznie na wynos. Rząd wprowadza całą serię obostrzeń w związku z lawinowym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem.

Premier zastrzegł, że obostrzenie wprowadzone zostaje na razie na dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia jego obowiązywania. - Jeżeli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub, co gorsza, jeśli liczba ta będzie rosła - wyjaśniał.

Jak mówił, zdaje sobie sprawę, że to zła wiadomość dla restauratorów. - Pomieszczenia gastronomiczne to zazwyczaj miejsca, w których znajduje się dość dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń. Z oczywistych względów maseczka nie jest tam używana - przekonywał. Dodawał, że pomieszczenia te są też często słabo wietrzone. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla seniorów

Premier zaapelował w piątek do seniorów, szczególnie osób po 70. roku życia, by nie wychodzili z domów. Osobom starszym ma pomagać "Korpus Wsparcia Seniorów".

Szef rządu podkreślił, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 70 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby powyżej 70 roku życia. - Nasze działania muszą być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach - apelował Morawiecki.

Premier zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. - "Korpus Wsparcia Seniorów" poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów, w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach - powiedział szef rządu.

Morawiecki zapowiedział też zamknięcie sanatoriów, prócz tych, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM