Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia [25 października]

Koronawirus w Polsce. Kolejna fala pandemii nie odpuszcza. W niedzielę resort zdrowia poinformował o 11 742 nowych przypadkach. W związku z COVID-19 zmarło 87 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim (1 850). Na drugim miejscu znalazło się kujawsko-pomorskie (115), a na trzecim Śląsk (1134). Kolejne przypadki dotyczą województw: małopolskiego (1 119), podkarpackiego (912), wielkopolskiego (851), łódzkiego (818), lubelskiego (700), dolnośląskiego (585), pomorskiego (499), zachodniopomorskiego (474), świętokrzyskiego (405), opolskiego (381), warmińsko-mazurskiego (340), lubuskiego (312), podlaskiego (212).

W sumie liczba wszystkich zakażeń potwierdzonych od początku epidemii w Polsce wzrosła w niedzielę do 253 688.

Resort zdrowia poinformował także, że z powodu COVID-19 zmarły ostatniej dobry cztery osoby. Natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami zmarło 83 osoby. 

W sumie liczba wszystkich ofiar koronawirusa w Polsce to 4 438.

Koronawirus w Polsce. Ile łóżek dla pacjentów?

Ministerstwo poinformowało w niedzielę także, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 11 887 osób, u których potwierdzono zakażenie (to o 391 więcej niż dzień wcześniej). 947 z nich podłączonych jest do respiratorów (o 36 więcej).

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W sobotę (24 października) poinformowano o 13 628 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 179 osób. Dzień wcześniej - w piątek 23 października - padł dotychczasowy rekord pod względem liczby nowych zakażeń w ciągu doby. Resort zdrowia poinformował o 13 632 zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarły 153 osoby. W czwartek 22 października nowych zakażeń było ponad 12 tysięcy.

Koronawirus. Andrzej Duda zakażony

W sobotę okazało się, że zakażony koronawirusem jest prezydent Andrzej Duda. Polityk przebywa w domu i według swoich współpracowników czuje się dobrze. Na kwarantannę musiała się udać Iga Świątek wraz z całym swoim sztabem. Sensacyjna triumfatorka French Open w piątek odbierała z rąk Andrzeja Dudy odznaczenie. 

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie

Od soboty 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej, że "sytuacja jest niedobra, dynamiczna". Przedstawił listę nowych obostrzeń, które mają zacząć obowiązywać od jutra lub od poniedziałku. Jak mówił Morawiecki, pierwsze efekty ich obowiązywania mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi wypłaszczenie liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla seniorów

Premier zaapelował w piątek do seniorów, szczególnie osób po 70. roku życia, by nie wychodzili z domów. Osobom starszym ma pomagać "Korpus Wsparcia Seniorów". Szef rządu podkreślił, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 70 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby powyżej 70 roku życia. - Nasze działania muszą być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach - apelował Morawiecki.

Premier zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. - "Korpus Wsparcia Seniorów" poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów, w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach - powiedział szef rządu.

Morawiecki zapowiedział też zamknięcie sanatoriów, prócz tych, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM