Koronawirus w Polsce. Min. Niedzielski: Boże Narodzenie spędzimy w ścisłym gronie

Na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny - uważa minister zdrowia Adam Niedzielski. Wczoraj poinformowano o 11 742 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

Minister zdrowia w rozmowie z "Faktem" odniósł się do zarzutu, że "polscy lekarze mówią wprost, że zmarnowano trzy miesiące w lecie i nie przygotowano systemu na drugą falę pandemii". - Mówienie, że to był zmarnowany czas, jest nieprawdą. Każdy etap epidemii ma inne priorytety - inne wiosną, inne latem, inne jesienią - odparł Adam Niedzielski.

- Latem po wszystkich analizach, jakie otrzymaliśmy, stwierdziliśmy, że największą szkodą, którą wywołała pandemia, były zaniechania we wszystkich innych, niż covidowa, dziedzinach lecznictwa - dodał minister zdrowia. - Ja wówczas jeszcze byłem szefem NFZ. Myśleliśmy, co zrobić, żeby jak najszybciej przywrócić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Nowotwory, problemy kardiologiczne, cukrzyca nie znikają z powodu Covid-19 - przypomniał. - I w tych dziedzinach dużo nam się udało w wakacje osiągnąć. Pod koniec sierpnia przychodnie wystawiały już tyle samo kart DiLO co w sierpniu poprzedniego roku, gdy tymczasem w kwietniu i maju mieliśmy drastyczne załamanie - poinformował szef resortu zdrowia.

Koronawirus. Kiedy mniej zakażeń? Co z Bożym Narodzeniem?

W minionym tygodniu po raz pierwszy odnotowaliśmy ponad 13 tys. nowych zakażeń. W związku z coraz większą liczbą zachorowań rząd zdecydował się na wprowadzenie "miękkiego" lockdownu. Zdecydowano m.in., że część uczniów szkół podstawowych od dziś zacznie naukę zdalną, restauracje, kawiarnie, puby mogą wydawać jedynie posiłki na wynos, seniorzy mogą wychodzić z domu zaledwie w najważniejszych dla życia sprawach.

Zdaniem min. Niedzielskiego "prawdopodobieństwo zwolnienia tempa rozwoju pandemii jest w tym tygodniu o wiele większe, niż było w minionym". - Ale nie rysuję w tym momencie żadnej optymistycznej wizji - podkreślił.

Szef MZ pytany był też o to, jak będą wyglądały święta Bożego Narodzenia, czy będziemy mogli spędzić je w rodzinnym gronie. Jak stwierdził, "na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny". - Raczej spędzimy je w ścisłym gronie rodzinnym - uważa min. Niedzielski.

TOK FM PREMIUM