Koronawirus w Polsce. Nowy rekord. Ponad 16 tys. nowych przypadków [27 października]

Nowe dane dotyczące koronawirusa w Polsce. Resort zdrowia poinformował we wtorek 27 października o 16 300 nowych przypadkach. Najwięcej od początku pandemii. W związku z COVID-19 zmarły 132 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 66 tys. testów
Zobacz wideo

We wtorek resort zdrowia poinformował o 16 300 nowych zakażeń koronawirusem. To największa liczba od początku pandemii. Aż w sześciu województwach zanotowano więcej niż 1000 przypadków. Szczególnie niepokojąco wygląda liczba nowych zakażeń na Mazowszu - 3529. Dalej są województwa: małopolskie (1884), wielkopolskie (1577), kujawsko-pomorskie(1499), łódzkie (1421) i  śląskie (1298). W ciągu doby wykonano ponad 66 tys. testów

Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób.

Na 20 704 łóżka dla pacjentów z COVID-19 we wtorek zajętych było 13 291, o 1009 więcej niż w poniedziałek. Do respiratorów podłączonych jest 1078 chorych (na 1594 obecnie dostępne respiratory), o 79 więcej niż dzień wcześniej. W porównaniu z poniedziałkiem liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o 1094, a liczbę respiratorów o 104.

Na kwarantannie przebywa 442 109 osób (o prawie 4 tys. mniej niż w poniedziałek). Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 54 440 osób. Od początku epidemii wyzdrowiało 119 237 chorych, u których potwierdzono zakażenie. Ostatniej doby przybyło 3935 ozdrowieńców.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 nowych zakażenia koronawirusem, W związku z COVID-19 zmarło 45 osób. Najwięcej zakażeń (ponad 1000) zanotowano w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim.  W niedzielę resort zdrowia informował o 11 742 nowych przypadkach. Najwięcej w województwie mazowieckim (1 850), w kujawsko-pomorskim (1150) i na Śląsku (1134). Zmarło 87 osób. 

Dzień wcześniej - w sobotę (24 października) - poinformowano o 13 628 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 179 osób (najwięcej od początku epidemii). W piątek (23 października) padł dotychczasowy rekord pod względem liczby nowych zakażeń w ciągu doby. Resort zdrowia poinformował o 13 632 potwierdzonych. W związku z COVID-19 zmarły 153 osoby. 

Koronawirus. Premier zapowiada wsparcie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek kolejne wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych ostatnimi pandemicznymi obostrzeniami. To zwolnienie ze składki ZUS na listopad, wypłata postojowego, bezzwrotna dotacja - pięć tysięcy złotych, zwolnienie z opłaty targowej za cały przyszły rok. Pomoc ma objąć ponad sto siedemdziesiąt tysięcy firm. Minister finansów Tadeusz Kościński twierdzi, że finanse państwa są we względnie dobrej sytuacji, w tym roku nowelizacji budżetu raczej nie będzie. 

Koronawirus. Andrzej Duda zakażony

W sobotę okazało się, że zakażony koronawirusem jest prezydent Andrzej Duda. Polityk przebywa w domu i według swoich współpracowników czuje się dobrze. Gorzej COVID-19 znosi rzecznik prezydenta. - Dziękuję za wszystkie przesłane życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Niestety COVID-19 przebiega u mnie w sposób objawowy. Proszę także o zrozumienie, że przez najbliższe kilka dni mogę nie odpowiadać na telefony bądź SMS-y. Pamiętajcie proszę - maseczka, dystans, dezynfekcja - napisał Błażej Spychalski na Twitterze. Z kolei w niedzielę o zakażeniu koronawirusem poinformował szef PZPN Zbigniew Boniek, a także poseł KO Franciszek Sterczewski. Dodatni wynik testu ma też Mariusz Błaszczak, szef MON. 

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie

Od soboty 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Ograniczenia dotyczą również seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać, z wyjątkiem drogi do pracy, wyjścia w celu zaspokojenia ważnej potrzeby (np. lekarz lub zakupy) i w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, pierwsze efekty obowiązywania nowych obostrzeń mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi wypłaszczenie liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

Koronawirus w Polsce. Ognisko COVID-19 w parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach

Parafia Bogurodzicy Maryi na Jelonkach została zamknięta z powodu pandemii. Jeden z księży z podejrzeniem Covid-19 trafił do szpitala, pozostali są na kwarantannie - poinformowano w niedzielę w parafialnych social mediach. "Kolejnych dwóch kapłanów zmaga się z objawami silnego przeziębienia" - dodano. "Kierując się odpowiedzialnością za Wasze życie i zdrowie pragniemy poinformować, że nie będą sprawowane w parafii sakramenty święte" - czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że również odwiedziny chorych z powodu kwarantanny kapłanów, w tym tygodniu - nie będą możliwe.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM