Koronawirus w Polsce. Nowe dane ministerstwa. Kolejne dramatyczne rekordy [28 października]
Mamy 18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia - podaje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób. Obie te liczby są najwyższe od początku epidemii. Łącznie potwierdzono w Polsce 299 049 zakażeń. Zmarło 4 851 osób.
Ostatniej doby najwięcej przypadków, 2885, wykryto w Wielkopolsce. 2644 zakażenia potwierdzono na Mazowszu, a 2165 w Małopolsce. 1868 przypadków odnotowano na Śląsku, 1860 w województwie łódzkim, 1215 w kujawsko-pomorskim, 1140 w dolnośląskim, 1039 w podkarpackim, 901 w pomorskim, 700 w lubelskim, 536 w świętokrzyskim, 442 w warmińsko-mazurskim, 395 w opolskim, 380 w lubuskim, 360 w zachodniopomorskim i 290 w podlaskim.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że chorzy na COVID-19 pacjenci zajmują 13 931 łóżek w szpitalach, a 1150 z nich leży pod respiratorami. Łącznie dostępnych jest 21 506 łóżek "covidowych" i 1150 respiratorów. Kwarantanną objętych jest prawie 480 tysięcy osób.
Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń
Wczoraj, 27 października, zanotowano najwyższy dobowy przyrost nowych zakażenia koronawirusem. Resort zdrowia poinformował o 16 300 przypadkach w ciągu doby. Wykonano 66 tysięcy testów. W związku z COVID-19 zmarły 132 osoby. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 nowych zakażenia koronawirusem, W związku z COVID-19 zmarło 45 osób. W niedzielę resort zdrowia informował o 11 742 nowych przypadkach. Najwięcej w województwie mazowieckim (1 850), w kujawsko-pomorskim (1150) i na Śląsku (1134). Zmarło 87 osób.
Dzień wcześniej - w sobotę (24 października) - poinformowano o 13 628 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 179 osób (najwięcej od początku epidemii). W piątek (23 października) resort zdrowia poinformował o 13 632 potwierdzonych. W związku z COVID-19 zmarły 153 osoby.
Koronawirus w Polsce. Będzie pomoc dla firm
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek kolejne wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych ostatnimi pandemicznymi obostrzeniami. To zwolnienie ze składki ZUS na listopad, wypłata postojowego, bezzwrotna dotacja - pięć tysięcy złotych, zwolnienie z opłaty targowej za cały przyszły rok. Pomoc ma objąć ponad sto siedemdziesiąt tysięcy firm. Minister finansów Tadeusz Kościński twierdzi, że finanse państwa są we względnie dobrej sytuacji, w tym roku nowelizacji budżetu raczej nie będzie.
Koronawirus. Andrzej Duda zakażony
W sobotę okazało się, że zakażony koronawirusem jest prezydent Andrzej Duda. Polityk przebywa w domu i według swoich współpracowników czuje się dobrze. Gorzej COVID-19 znosi rzecznik prezydenta. - Dziękuję za wszystkie przesłane życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Niestety COVID-19 przebiega u mnie w sposób objawowy. Proszę także o zrozumienie, że przez najbliższe kilka dni mogę nie odpowiadać na telefony bądź SMS-y. Pamiętajcie proszę - maseczka, dystans, dezynfekcja - napisał Błażej Spychalski na Twitterze. Z kolei w niedzielę o zakażeniu koronawirusem poinformował szef PZPN Zbigniew Boniek, a także poseł KO Franciszek Sterczewski. Dodatni wynik testu ma też Mariusz Błaszczak, szef MON. W kwarantannie przebywa też Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie
Od soboty 24 października cała Polska jest w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.
Ograniczenia dotyczą również seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać, z wyjątkiem drogi do pracy, wyjścia w celu zaspokojenia ważnej potrzeby (np. lekarz lub zakupy) i w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, pierwsze efekty obowiązywania nowych obostrzeń mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi wypłaszczenie liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".
Posłuchaj podcastu!
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
- Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód