Koronawirus w Polsce znów pobił rekord. Ponad 21 tysięcy nowych przypadków [30 października]

Koronawirus w Polsce nadal szaleje. W piątek 30 października resort zdrowia poinformował o 21 629 nowych przypadkach zakażenia. W związku z COVID-19 zmarły 202 osoby.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań tym razem dotyczy Mazowsza (a nie Wielkopolski, jak było w ostatnich dniach). W województwie mazowieckim ostatniej doby potwierdzono aż 3416 zakażeń. Wielkopolska jest na drugim miejscu z wynikiem 3082 nowych zachorowań. Trzecie miejsce to województwo kujawsko-pomorskie i 1954 zakażeń.

Kolejne przypadki dotyczą województw: małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049), dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394) i podlaskiego (358).

Łączna liczba zachorowań na COVID-19 od początku pandemii w Polsce wzrosła w piątek do 340 834.

Resort zdrowia w piątek podał także, że z powodu COVID-19 zmarło ostatniej 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób.

Łączna liczba zmarłych od początku epidemii to już 5 351.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

Ostatnie dni pod względem dobowych przyrostów liczby zakażeń są wyjątkowo dramatyczne. Wczoraj, 29 października, nowych przypadków było ponad 20 tysięcy, a w związku z COVID-19 zmarło 301 osób. W środę 28 października resort zdrowia zanotował blisko 19 tysięcy nowych przypadków. W związku z COVID-19 zmarło 236 osób. 

We wtorek 27 października resort zdrowia poinformował o 16 300 przypadkach w ciągu doby. Wykonano 66 tysięcy testów. W związku z COVID-19 zmarły 132 osoby. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 nowych zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 45 osób. W niedzielę resort zdrowia informował o 11 742 nowych przypadkach. Najwięcej w województwie mazowieckim (1 850), w kujawsko-pomorskim (1150) i na Śląsku (1134). Zmarło 87 osób. 

Dzień wcześniej - w sobotę (24 października) - poinformowano o 13 628 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 179 osób (najwięcej od początku epidemii). W piątek (23 października) resort zdrowia poinformował o 13 632 potwierdzonych. W związku z COVID-19 zmarły 153 osoby.

Koronawirus w Polsce. Będzie pomoc dla firm

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek kolejne wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych ostatnimi pandemicznymi obostrzeniami. To zwolnienie ze składki ZUS na listopad, wypłata postojowego, bezzwrotna dotacja - pięć tysięcy złotych, zwolnienie z opłaty targowej za cały przyszły rok. Pomoc ma objąć ponad sto siedemdziesiąt tysięcy firm. Minister finansów Tadeusz Kościński twierdzi, że finanse państwa są we względnie dobrej sytuacji, w tym roku nowelizacji budżetu raczej nie będzie. 

Koronawirus w Polsce. Wszystkich Świętych w pandemii 

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach. Biskupi zachęcają także wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy. 

Podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w piątek rząd przedstawi informacje dotyczące m.in. dostępności cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych oraz zasady pracy biurowej. Rzecznik rządu pytany w Radiu Wnet, czy możliwy jest nowy lockdown oraz o doniesienia medialne o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego, odparł, że nie ma w tej chwili żadnej decyzji, co do kwestii wprowadzenia takiego stanu. - Co do nowych obostrzeń w najbliższym okresie, to jutro pan premier będzie o tym informował i przedstawi takie ograniczenia - powiedział Müller.

Jak dodał wiele ograniczeń funkcjonuje już obecnie, w tym zawieszenie działalności lokali gastronomicznych, z wyjątkiem wydawania posiłków na wynos czy wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. - W czwartek spotka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, omówi wszystkie "za" i "przeciw" takiej decyzji, aby np. zdecydować się na zamknięcie cmentarzy. Myślę, że w czwartek ta dyskusja się zakończy, a w piątek zostanie ogłoszona decyzja - powiedział rzecznik rządu.

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie

Od soboty 24 października cała Polska jest w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Ograniczenia dotyczą również seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać, z wyjątkiem drogi do pracy, wyjścia w celu zaspokojenia ważnej potrzeby (np. lekarz lub zakupy) i w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, pierwsze efekty obowiązywania nowych obostrzeń mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi "wypłaszczenie" liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM