Koronawirus w Polsce. Bardzo złe informacje z Ministerstwa Zdrowia [31 października]

Koronawirus w Polsce. W sobotę 31 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 897 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 280 osób.
Zobacz wideo

Trzeci dzień rekordowego poziomu zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia poinformował dziś o 21 897 nowych przypadkach.

Najwięcej nowych zakażeń jest na Mazowszu 3138, w województwie wielkopolskim 2329 i na Śląsku -  śląskiego 2274.

W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, "natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób".

Od marca koronawirusem zaraziło się w Polsce 362 731 osób. Zmarło 5 631 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Rekordowe bilanse zakażeń

W mijającym tygodniu prawie codziennie informowaliśmy o rekordowej liczbie nowych zakażeń. Wczoraj (30 października) potwierdzono 21 629 zakażeń (nowy rekord), w związku z COVID-19 zmarły 202 osoby. Dzień wcześniej (29 października) po raz pierwszy w Polsce w ciągu doby wykryto ponad 20 tysięcy zakażeń. Zmarło aż 301 osób. Z kolei w środę potwierdzono niemal 19 tysięcy zakażeń. 

Coraz trudniejsza jest także sytuacja w szpitalach. W piątek zajętych było 15 444 łóżek "covidowych", czyli o 813 więcej niż w czwartek. 1777 pacjentów oddychało przy pomocy respiratorów, to o 44 więcej. W niektórych województwach respiratorów może zabraknąć, w piątek na Mazowszu były tylko dwa wolne respiratory dla chorych na COVID-19

Eksperci nie mają dobrych wiadomości i przewidują, że liczba zakażeń jeszcze będzie się zwiększać. Jak szacują analitycy z Uniwersytetu Warszawskiego, pod koniec listopada liczba dziennych przypadków może przekroczyć 25 tysięcy. Później jednak może zacząć spadać, żeby na początku przyszłego roku zmniejszyć się do około 10 tysięcy. 

Koronawirus w Polsce. Państwowe firmy mają tworzyć szpitale tymczasowe

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną premier Mateusz Morawiecki polecił sześciu spółkom Skarbu Państwa stworzyć nowe szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Powstaną one między innymi w Płocku i Ostrołęce, a także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce. Pozwoli to zwiększyć liczbę łóżek o około trzy tysiące. - Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani a ich napływ będzie na pewno wzrastał - powiedział Michał Dworczyk. 

Na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy, który jest oddziałem szpitala MSWiA. Szef KRPM Michał Dworczyk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że docelowo będzie on dysponował 1200 łóżkami. - W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek - powiedział. Zaznaczył, że na te 1200 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe.

Medycy wciąż mówią jednak o dramatycznej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Alarmują, że brakuje miejsc w szpitalach, zespoły pogotowia ratunkowego czekają po kilka godzin na przyjęcie pacjentów. Zdarza się, że na miejsce przyjeżdżają nawet kilkanaście godzin po wezwaniu.

Koronawirus. Cała Polska w czerwonej strefie

Od soboty 24 października cała Polska jest w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczęli naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostały zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane są spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował także do seniorów, aby ograniczyli przemieszczanie się i w miarę możliwości nie wychodzili z domów. - Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach. Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie - powiedział.

- Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach znacząco szybszych niż wiosną. To jest możliwe. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale wszędzie powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne - stwierdził Morawiecki. I zaznaczył, że efekty obostrzeń będzie można ocenić najwcześniej po 10 dniach. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM