Wady letalne. Czym są takie upośledzenia płodu?
W Polsce nie ustają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, które zakwestionował zgodność z ustawą zasadniczą aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenia płodu. - Nie chcemy zmuszać matek chorych dzieci do heroizmu, chcemy wypracować konsensus; już w przyszłym tygodniu chcemy się spotkać, żeby dodefiniować to, co jest wadą letalną - zapowiedział w ubiegły piątek poseł PiS, wiceszef komisji zdrowia Bolesław Piecha. Taki pomysł ostro krytykują eksperci. W kontekście aborcji ze względu na przesłankę o ciężkich uszkodzeniach płodu bardzo często pojawia się pojęcie tzw. wad letalnych. Czym one są?
Wady letalne
To bardzo trudne do prostego zdefiniowania pojęcie. - Za tzw. wadę letalną (łac. letalis) u płodu lub noworodka proponuję uznać: (zaburzenie rozwojowe prowadzące do poronienia samoistnego, porodu niewczesnego lub zgonu wewnątrzmacicznego; (zaburzenie rozwojowe prowadzące do przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka, bez względu na zastosowane leczenie(...) - pisał dr hab. n. med. Tomasz Dangel z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci w pracy "Wady letalne u płodów i noworodków".
Innymi słowy, wady letalne to takie wady rozwojowe, które mogą doprowadzić do poronienia lub zgonu płodu wewnątrz macicy. Płodu dotknięte wadami letalnymi rodzą się czasami żywe, jednak zasadniczo nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Inne opracowania do wad letalnych zaliczają też takie upośledzenia płodu, które nie prowadzą do zgonu krótko po narodzinach, ale sprawiają, że dziecko cierpi i wymaga opieki paliatywnej.
Co można zaliczyć do wad letalnych?
Jak czytamy w portalu recepta.pl do wad letalnych można zaliczyć np. wady mózgu, takie jak: bezczaszkowie, przepukliny mózgowe. Wyszczególniono też np. brak serca płodu. Na liście są także ciężkie choroby genetyczne, jak zespół Edwardsa (tzw. trisomia chromosomu 18. pary, która jest przyczyną nieprawidłowości w budowie wielu narządów dziecka i towarzyszących im dysfunkcji) czy zespół Pataua (tzw. trisomia 13. pracy chromosomów).
Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być wykonywane co roku? Specjaliści podzieleni
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- "Rosja ma się na co rozpaść". Europoseł PiS: Byłoby dobrze, gdyby tak się stało
- Reuters: USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce