Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia [1 listopada]

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 1 listopada Ministerstwo Zdrowia podało nowy bilans zakażeń koronawirusem. Mamy 17 171 nowych przypadków zakażenia, a 152 osoby zmarły z powodu COVID-19. Od marca w Polsce odnotowano 379 902 przypadki zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwie mazowieckim. W sumie minionej doby zdiagnozowano 17 171 nowych zachorowań.

Jak informuje MZ, "z powodu COVID-19 zmarło 20 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 132 osoby".

Od marca, kiedy zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawiruse, zakaziło się prawie 380 tys. ludzi (379 902). W tym czasie zmarło 5 783 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Codziennie nowy rekord

W ostatnich dniach codziennie padał nowy rekord liczby nowych zakażeń.

W sobotę 31 października MZ informowało o 21 897 nowych przypadkach i śmierci 280 osób. W piątek 30 października potwierdzono 21 629 zakażeń a, w związku z COVID-19 zmarły 202 osoby. Dzień wcześniej (29 października) po raz pierwszy w Polsce w ciągu doby wykryto ponad 20 tysięcy zakażeń. Zmarło aż 301 osób. Z kolei w środę potwierdzono niemal 19 tysięcy zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte cmentarze

- W dzień Wszystkich Świętych, dzień wcześniej i w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte - ogłosił premier Mateusz Morawiecki w piątek. - Analizowaliśmy ten problem bardzo dokładnie - podkreślił.

Zakaz nie dotyczy jedynie uroczystości pogrzebowych i związanych z nimi czynności. - Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób - stwierdził premier. - Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby - zaapelował.

Nieoczekiwane ogłoszenie decyzji o zamknięciu cmentarzy miało skutki odwrotne od zamierzonych. Tuż po konferencji premiera na cmentarze zaczęły ściągać tłumy ludzi. W sobotę okazało się, że wiele osób usiłuje obejść zakaz, zakradając się na cmentarz podstępem. Sporą pomysłowością wykazał się proboszcz z Ksawerowa, który zamienił miejscową nekropolię w "Park cmentarny" i otworzył mimo zakazu.

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w czerwonej strefie

Od ponad tygodnia, soboty 24 października, cała Polska jest w czerwonej strefie. Uczniowie z klas od IV do VIII szkół podstawowych zaczną naukę w trybie zdalnym. Na dwa tygodnie zostaną zamknięte bary, puby i restauracje. Zakazane zostały spotkania, w których udział bierze więcej niż pięć osób.

Ograniczenia dotyczą również seniorów. Osoby powyżej 70. roku życia nie powinny się przemieszczać, z wyjątkiem drogi do pracy, wyjścia w celu zaspokojenia ważnej potrzeby (np. lekarz lub zakupy) i w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Koronawirus w Polsce. Czy czeka nas całkowity lockdown?

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, pierwsze efekty obowiązywania nowych obostrzeń mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi "wypłaszczenie" liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

TOK FM PREMIUM