Koronawirus. W Podlaskiem zajęte są już wszystkie respiratory. Co na to wojewoda?

W województwie podlaskim zajęte zostały wszystkie respiratory dla chorych na COVID-19. Wojewoda zapewnił jednak, że sprzęt będzie - w zależności od potrzeb - "uwalniany".
Zobacz wideo

O tym, że na 55 respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19, zajęte są już wszystkie, poinformował podlaski urząd wojewódzki. Jeszcze w sobotę - jak podawał urząd na stronie - wolne były cztery.

Sytuacja z dostępnością respiratorów w województwie była zła od początku ubiegłego tygodnia. Wciąż jednak, głównie z powodu zgonów kolejnych chorych, pozostawała pewna rezerwa.

Wojewoda podlaski uspokaja

- My w zakresie respiratorów zabezpieczamy oczywiście potrzeby. Cały proces polega na tym, że jak jest potrzeba, to uwalniamy kolejne respiratory na potrzeby osób wymagających w tym zakresie wspomagania - powiedział w niedzielę wieczorem PAP wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - W tej chwili ta sytuacja jest taka wyrównana, ale mamy jeszcze możliwości w różnych placówkach uwalniania kolejnych respiratorów - podkreślił.

Na pytanie, ile kolejnych respiratorów można uwolnić, powiedział, że "w zależności od potrzeb". Nie podał jednak konkretnej liczby urządzeń.

Z danych urzędu zamieszczonych na stronie wynika też, że do 661 wzrosła w niedzielę liczba zajętych łóżek covidowych w regionie. Obecnie w Podlaskiem przygotowanych jest 951 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji.

W niedzielę na Podlasiu wykryto 644 nowych zachorowań na koronawirusa. W sumie dotąd potwierdzono w województwie 9369 przypadków.

Powstaje tymczasowy szpital na Podlasiu

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęła się budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wojewoda podjął też decyzję o przyspieszeniu prac budowlanych przy nowym skrzydle w szpitalu zakaźnym. W sumie ma to dać 160 nowych łóżek dla chorych na COVID-19. Dostępne będą jednak dopiero pod koniec listopada, nie wiadomo też ile z tych łóżek będzie łóżkami respiratorowymi. 

Ile wolnych respiratorów?

Jak poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju zajęte są 1453 respiratory (o 82 więcej niż dzień wcześniej). Resort zapewnia, ze wolne są wciąż 463 respiratory. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM