"GW": W Warszawie i okolicach nie ma ani jednego respiratora

W żadnym szpitalu w Warszawie i w okolicy nie ma wolnego respiratora - podaje "Gazeta Stołeczna", powołując się na dyspozytorkę pogotowia.
Zobacz wideo

"Stołeczna" dotarła do nagrania z rozmowy między ratownikiem medycznym i dyspozytorką pogotowia. Medycy poinformowali kobietę, że znajdują się przed Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc przy ulicy Płockiej w Warszawie z pacjentem, który ma obniżoną saturację. Jak powiedzieli, w szpitalu usłyszeli, że nie ma wolnego respiratora. Podpięli pacjenta do własnego i czekają na dalsze dyspozycje. 

- Niestety w Warszawie ani okolicach nie ma wolnego respiratora. Żadnego. W żadnym szpitalu - odpowiedziała ratownikom dyspozytorka pogotowia cytowana przez "GW". Rozmowa miała miejsce w poniedziałek (2 listopada) wieczorem. 

Wysłaliśmy do urzędników wojewody mazowieckiego pytania w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Na stronie internetowej urzędu ostatnia informacja dotycząca respiratorów wskazuje, że powinno być sześć wolnych sztuk w całym województwie (zajętych jest 195 na 201) - są to jednak dane z poniedziałku. Wtorkowe zostaną opublikowane prawdopodobnie po południu.  

W poniedziałek urzędnicy wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła informowali w komunikatach prasowych, że planowane jest poszerzenie bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3000 miejsc. "Również baza łóżek respiratorowych zgodnie z decyzjami będzie sukcesywnie powiększana" - zapewniono.

Na ten moment w całym województwie mazowieckim jest 2699 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem, z czego zajętych pozostaje 2035 (dane z poniedziałku).

W innych województwach też brakuje respiratorów

Nie tylko na Mazowszu sytuacja związana z dostępnością łóżek i respiratorów jest trudna. W szpitalach na Pomorzu wolnych respiratorów jest dziewięć, a na Dolnym Śląsku - siedem. 

Dzień wcześniej informowaliśmy już w naszym radiu i na stronie internetowej o braku wolnych respiratorów na Podlasiu. Tamtejszy wojewoda Bohdan Paszkowski zapewniał jednak, że sprzęt ten będzie uwalniany w zależności od potrzeb. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. Zmarło 227 osób. W szpitalach przebywa obecnie 18 160 osób (937 więcej niż dzień wcześniej), u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1550 jest podłączonych do respiratorów (o 97 więcej).

Dla pacjentów z COVID-19 wolne pozostają 7 742 łóżka i 429 respiratorów. 

TOK FM PREMIUM