Od dziś szkoły są zamknięte. Rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy

Od poniedziałku zgodnie z decyzją rządu uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada. Rodzice dzieci do lat 8-miu mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Zobacz wideo

Od 9 listopada szkoły podstawowe całkowicie przechodzą na naukę zdalną. Według rządu ma to pomóc w wyhamowaniu rozwoju epidemii. Do starszych kolegów którzy już od kilku tygodni uczą się z domu, dołączą teraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Tak ma być do 29 listopada.

Przedszkola i zerówki w trybie stacjonarnym

Pracować w dotychczasowym trybie będą natomiast nadal przedszkola i zerówki. Część rodziców dostaje od dyrekcji przedszkoli apele, by nie przyprowadzali dzieci z powodu braków kadrowych. Nauczycielki przedszkolne coraz częściej są na zwolnieniu lekarskim albo kwarantannie.

Działać powinny też zerówki i szkolne świetlice. Z zastrzeżeniem, że te drugie są zobowiązane przyjąć dzieci tych rodziców, którzy bezpośrednio zaangażowani są w walkę  z COVID-19.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Dyrektorzy mają również być gotowi do zorganizowania zajęć stacjonarnych tym uczniom, którzy nie mogą uczyć się w domu ze względu na niepełnosprawność lub warunki domowe. Chodzi o brak komputerów lub brak odpowiedniej ich liczby w stosunku do liczby rodzeństwa.

Szkoły mogą też taki sprzęt uczniom wypożyczyć. Resort edukacji podkreśla, że dla rodziców dzieci w wieku do lat 8, których placówki zamknięto, przewidziano zasiłek opiekuńczy do 29 listopada na dotychczasowych zasadach.

Koronawirus w Polsce. Kolejne restrykcje

Od soboty 7 listopada do, co najmniej, 29 listopada zamknięte zostały placówki kulturalne, jak kina, muzea, galerie i teatry, zamknięta została również większość sklepów w galeriach handlowych, a hotele są dostępne tylko dla osób osób odbywających podróże służbowe.

Kolejnym etapem może być wprowadzenie "narodowej kwarantanny". Między 70 a 75 na 100 tys. mieszkańców to dzienny przyrost zakażeń, jaki według Mateusza Morawieckiego wymusi na rządzie ogłoszenie całkowitego lockdownu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 24 785 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM