Błaszczak zrugał dyrektorów szpitali. "Odmawiają współpracy z wojskiem z powodów politycznych"

"Niektóre szpitale odmawiają współpracy z wojskiem z powodów politycznych. Opamiętajcie się, tu chodzi o życie ludzkie, a nie o politykę" - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że żołnierze są przeszkoleni do pomocy medykom, po to, by ci mogli zajmować się chorymi na COVID-19.
Zobacz wideo

"Większość szpitali korzysta już z pomocy wojska. Niestety z powodów politycznych niektóre odmawiają. Opamiętajcie się, tu chodzi o ludzkie życie, a nie o politykę! Żołnierze są przeszkoleni i mogą odciążyć personel medyczny, który będzie miał więcej czasu na opiekę nad pacjentami" - napisał min. Błaszczak na Twitterze.

W poniedziałek rzecznik WOT płk Marek Pietrzak informował, że wojsko rozpoczęło wsparcie administracyjne w obsłudze baz danych 327 szpitali. 11 placówek nie wyraziło zainteresowania otrzymaniem pomocy. Zaznaczył, że żołnierze pomagają w obsłudze baz danych tylko tym szpitalom, które tego chcą.

Pomoc wojska dla służby zdrowia, w tym dla szpitali, jest związana z rozwojem epidemii koronawirusa. Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 4 listopada 2020 r. szpitale nie rzadziej niż co trzy godziny mają przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacje m.in. na temat wolnych i zajętych łóżek, w tym łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. O pomoc szpitalom w administrowaniu bazami danych zwrócił się do wojska szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Płk Pietrzak, informując o wsparciu wojska, podkreślił, że wszystkie szpitale, które wskazał NFZ otrzymały propozycję wsparcia. - Te placówki, które go nie potrzebują, zwyczajnie odmawiają. Bywają szpitale, które mają tylko kilka czy kilkanaście covidowych łóżek i dyrektorzy stwierdzają, że nie ma sensu, by do ich raportowania była oddelegowana specjalna osoba - wyjaśnił. Jak dodał, zdecydowana większość szpitali przyjęła wsparcie wojska, spływają też kolejne wnioski w tym zakresie.

- Jeżeli dany podmiot nie życzy sobie tego wsparcia, to my jako wojsko, nie nalegamy, jest mnóstwo innych obszarów wsparcia, na które możemy przenieść ten wysiłek i zasoby. Ogólnie wspieramy obecnie prawie 500 szpitali - dodał rzecznik WOT.

Dyrektorzy nie są zachwyceni

Dyrektor krakowskiego szpitala im. Stefana Żeromskiego Jerzy Friediger oceniał w TOK FM, że samo posądzanie szpitali o ukrywanie łóżek jest obraźliwe. - Dziękuję bardzo za taką pomoc. Pamiętam, że był taki okres, kiedy byli inspektorzy z nadania Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - stwierdził. - Damy sobie radę z zarządzaniem szpitalem, tak jak sobie dajemy radę do teraz - dodał.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM