W szpitalu na Mazowszu brakuje worków na zwłoki. W Krakowie trwa zrzutka na zakup sprzętu

Brakuje worków na zwłoki, sytuacja staje się dramatyczna - alarmują lekarze z Porozumienia Chirurgów "Skalpel". Z kolei jeden ze szpitali krakowskich apeluje o datki na zakup sprzętu potrzebnego do leczenia pacjentów z COVID-19.
Zobacz wideo

Worków na zwłoki brakuje w jednym z mazowieckich szpitali. - Dlatego zmarli przez długie godziny pozostają w izolatoriach, chodzi o zachowanie pewnej kultury wobec zwłok - relacjonuje Agata Kirchniawy z Porozumienia Chirurgów "Skalpel" i dodaje, że przez to chorzy walczący z COVID-19 nie mogą trafiać do wyizolowanych pomieszczeń. 

Oprócz tego do ciężkich przypadków walki z COVID-19 kierowani są już wszyscy dostępni lekarze - niezależnie od specjalizacji. – Przy tych pacjentach pracują ortopedzi, chirurdzy dziecięcy czy neurolodzy. Brakuje także salowych - dodaje Kirchniawy.

Lekarze, ze szpitala w którym zabrakło worków na zwłoki, nie chcą komentować tej sprawy, boją się, że mogą za rozmowy z dziennikarzami stracić pracę.

Braki, braki i jeszcze raz braki

Agata Kirchniawy z Porozumienia Chirurgów przyznaje też, że nie zna szpitala, który nie borykałby się teraz z problemami kadrowymi i sprzętowymi.

Na przykład, krakowski Szpital Jana Pawła II prosi o pomoc w zakupie sprzętu do tlenoterapii. - Wiemy jak leczyć i pomagać chorym na koronawirusa, ale nie mamy pieniędzy na zakup potrzebnych urządzeń - mówią pracownicy szpitala.

Szpital ma sześć oddziałów COVID-owych i 10 urządzeń wykorzystywanych do wysokoprzepływowej terapii oddechowej. – Taki sprzęt dostarcza do dróg oddechowych pacjenta mieszankę pod wyższym ciśnieniem, ogrzewaną i nawilżaną. Przez co nie ma takiego dyskomfortu, jak przy respiratorach - mówi Edyta Gajewska, rzeczniczka szpitala.

Pracownicy przekonują, że sytuacja jest wyjątkowa i dlatego proszą o wsparcie finansowe każdego, kto może wpłacić, chociażby złotówkę. Urządzenie kosztuje blisko 18 tysięcy złotych, a już teraz potrzeba ich kilkadziesiąt. – Będziemy mogli zapewnić państwu prawidłowe i komfortowe leczenie – dodaje rzeczniczka.

Szczegóły dotyczące numeru konta, dostępne są na stronie szpitala.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM