Nowa szczepionka na koronawirusa. Koncern Moderna: Skuteczność 94,5 proc.

Amerykański koncern Moderna poinformował, że opracował skuteczną w 94,5 proc. szczepionkę na koronawirusa. Przed tygodniem inna amerykańska firma - Pfizer - ogłosiła ponad 90 proc. skuteczności swojej szczepionki.
Zobacz wideo

Moderna jest drugim, po Pfizerze, amerykańskim koncernem, który publikuje wyniki swoich badań nad szczepionką. Moderna analizowała skuteczność szczepionki w grupie 30 tysięcy osób. Połowa otrzymała po dwie dawki szczepionki, a połowa placebo. Wyniki badań wskazują, że szczepionka skuteczna była w 94,5 proc. 

W ubiegłym tygodniu koncern Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować nawet 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. - To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości - powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.

Rosjanie z kolei twierdzą, że ich szczepionka, Sputnik V, ma 92 proc. skuteczności. Jednak u trójki rosyjskich medyków, którzy przyjęli szczepionkę, wykryto później wirusa Sars-CoV-2. Władze twierdzą, że zakazili się przed szczepieniem.

TOK FM PREMIUM