Koronawirus w Polsce. 15 tys. nowych zakażeń, przy ponad 27 tys. testów. W związku z COVID-19 zmarło 156 osób [23 listopada]

15 002 nowych zakażonych i 156 zgonów z powodu COVID-19 - to najnowszy bilans opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz wideo

Najwięcej przypadków dotyczy województw: mazowieckiego (2295), wielkopolskiego (1899), małopolskiego (1401), dolnośląskiego (1035). Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 118 osób. Niepokojące jest to, że w ciągu doby wykonano tylko ponad 27,4 tys. testów. 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 22 tys. 234 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 2 149 jest podłączonych do respiratorów podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że wyzdrowiało dotąd 438 tys. 868 zakażonych osób. MZ podaje, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest łącznie 38 tys. 111 łóżek i 3 116 respiratorów.

W szpitalach przebywają 22 tys. 234 zakażone osoby, 2 149 jest pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 15 tys. 877, a respiratorów - 967. Na kwarantannie przebywa 362 tys. 959 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte jest 21 tys. 290 osób.

Koronawirus w Polsce. Ile zakażeń w ostatnich dniach?

W niedzielę liczba nowych zakażeń była najniższa od 2 listopada i wynosiła 18 467. W sobotę stwierdzono 24 213 zachorowań, w piątek - 22 464, a w czwartek 23 975. Do tej pory o największej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 poinformowano 7 listopada – było to 27 tys. 875. W zeszłym tygodniu umierało rekordowo dużo chorych na COVID-19. Najwyższą liczbę zgonów zaraportowano w czwartek. Zmarło wówczas 637 osób. 

Koronawirus w Polsce. Nowy plan obostrzeń

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy plan dotyczący najbliższych tygodni w kontekście obostrzeń epidemicznych. Jeden z najważniejszych aspektów to otwarcie sklepów w galeriach handlowych - mają one działać w ścisłym reżimie sanitarnym od przyszłej soboty. Zamknięte zostają natomiast kina, teatry, restauracje czy kluby fitness - na razie do 27 grudnia. Nauka zdalna w szkołach będzie się odbywać  do świąt Bożego Narodzenia. 

Koronawirus w Polsce. Co z feriami?

- Podjęliśmy decyzje o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 a 17-18 stycznia - poinformował premier w sobotę. - Ferie, które zwykle były rozłożone na różny czas w różnych województwach dziś muszą być skumulowane, żeby ten ruch był jak najmniejszy - powiedział Morawiecki. Apelował też, by w czasie ferii nie wyjeżdżać za granicę, bo być może konieczna będzie potem kwarantanna. 

- To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilość ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego - skomentowała to prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz.

Koronawirus w Polsce. Kiedy szczepionka?

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.  Dodał, że szczepionki przeszły długie badania, by potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Przypomniał też, że UE podpisała już umowy z firmami, które są gotowe szczepionkę dostarczyć. - My chcemy w tym pierwszym rozdaniu zakupić 18 mln szczepionek. Chcemy, by były one dostępne dla całej populacji, więc myślę, że ten termin styczniowy jest jak najbardziej realny, abyśmy zaczęli szczepić populację osób, szczególnie tych najbardziej narażonych - powiedział. Zaznaczył, że do grupy ryzyka należą osoby starsze, personel medyczny i mundurowi. Jego zdaniem to te grupy powinny w pierwszej kolejności otrzymać szczepionkę.

Kraska wyjaśnił też, że np. szczepionka firmy Pfizer daje odporność po 28 dniach od zaszczepienia. Wymaga szczepienia przypominającego, ale jej skuteczność to 95 proc. Natomiast skuteczność szczepionek przeciw grypie wynosi średnio 75-80 proc. Wiceminister dodał, że w tej chwili opracowywane są plany jej dystrybucji, bo "chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków". Wyraził też nadzieję, że zainteresowanie w społeczeństwie, by się zaszczepić, będzie duże i zdecydowanie przekroczy to związane ze szczepieniami sezonowymi przeciw grypie. Tutaj wynosi ono około 4 proc., podczas gdy w wielu krajach stanowi 70-80 proc. Równocześnie pokreślił dalej, że "to jest jedyny sposób, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemii koronawirusa".

DOSTĘP PREMIUM