Koronawirus w Polsce. Tylko nieco ponad 10 tys. nowych przypadków, ale w związku z COVID-19 zmarło aż 540 osób [24 listopada]

Ministerstwo Zdrowia podało w raporcie, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 10 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 540 kolejnych osób zmarło przez COVID-19.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych przypadków dotyczy województw: mazowieckiego (1166) i dolnośląskiego (1035). 227 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób. 

W ciągu doby wykonano ponad 33,7 tys. testów

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 22 405 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 2095 podłączonych jest do respiratorów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że wyzdrowiało dotąd 454 717 chorych. Ponadto MZ przekazał, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 38 345 łóżek i 3010 respiratorów. W szpitalach przebywa 22 405 zakażonych osób, a 2095 jest pod respiratorem.

Wolnych łóżek w kraju dla pacjentów z COVID-19 jest 15 940, a respiratorów - 915. Na kwarantannie przebywa 334 331 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte jest 19 671 osób.

Koronawirus w Polsce. Ile zakażeń w ostatnich dniach?

Do tej pory o największej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 poinformowano 7 listopada – zakażonych było 27 tys. 875. W zeszłym tygodniu ministerstwo codziennie informowało o ponad 20 tys. wykrytych przypadków.

W niedzielę wymieniona w raporcie ministerstwa liczba zakażonych pierwszy raz od dawna spadła poniżej 20 tys. W poniedziałek informowano o 15 002 tys. zakażeń.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi. Kiedy w Polsce?

Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację; mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Szczepienia nie będą obowiązkowe - zaznaczył szef MZ. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione. - Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw - powiedział minister. Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski. - Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 mln ludzi -  podał Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności. - To jest główne kryterium -  zaznaczył. - Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera - dodał.

Koronawirus w Polsce. Aktualne obostrzenia

- Przed nami 100 dni solidarności - powiedział na sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki i ogłosił nowy plan dotyczący obostrzeń epidemicznych

Jedna z najważniejszych zmian to otwarcie sklepów w galeriach handlowych - mają one działać w ścisłym reżimie sanitarnym od przyszłej soboty. Zamknięte zostają natomiast kina, teatry, restauracje czy kluby fitness - na razie do 27 grudnia. Nauczanie zdalne zostało przedłużone do świąt Bożego Narodzenia. Z kolei już w pierwszych dwóch tygodniach stycznia odbędą się ferie zimowe - w jednym terminie dla wszystkich województw. 

Koronawirus w Polsce. Ferie w domu?

- Podjęliśmy decyzje o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 a 17-18 stycznia - poinformował premier w sobotę. - Ferie, które zwykle były rozłożone na różny czas w różnych województwach dziś muszą być skumulowane, żeby ten ruch był jak najmniejszy - powiedział Morawiecki. 

Jednocześnie do 17 stycznia, czyli do końca ferii, mają być zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. - Taki jest plan - potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM. - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, jest dużo interakcji, przebywają w hotelach. Dokonujemy jakiegoś wysiłku i potem tak po prostu marnujemy - dodał minister.

Koronawirus. Stoki będą otwarte 

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) z branżą narciarską. Jak mówił podczas spotkania z przedstawicielami branży wicepremier Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie resortu, "w tym sezonie chcemy, żeby stoki, wyciągi narciarskie były dostępne", przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. 

Gowin wskazywał, że udało się odsunąć "negatywny scenariusz całkowitego lockdownu". "W minioną sobotę, wraz z premierem Morawieckim, przedstawiliśmy plan działań do 18 stycznia 2021 r. To wyjście naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którym zależy na możliwie największej przewidywalności" -  stwierdził. - Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, stoki będą zimą otwarte - poinformował we wtorek na Twitterze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Prezydent Krakowa z koronawirusem

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski jest zakażony koronawirusem.- Wczoraj wieczorem prezydent dowiedział się, że ma pozytywny wynik testu. Nie czuje się źle. Przebywa w domu - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Monika Chylaszek. Jak dodała, obowiązki prezydenta Krakowa przejmuje jego pierwszy zastępca Andrzej Kulig.

Pod koniec października Majchrowski przebywał na autokwarantannie ponieważ miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, ale test dał wtedy u niego wynik ujemny

DOSTĘP PREMIUM