Komisja Europejska zamówi 160 milionów szczepionek firmy Moderna. "Mogą pomóc zakończyć pandemię"

Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja Europejska w środę zatwierdzi kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi.
Zobacz wideo

"Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię" - poinformowała Ursula von der Leyen we wtorkowym oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu Moderna ogłosiła, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw Covid-19 ma skuteczność 94,5 proc. W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi UE rozmawia z również kilkoma innymi producentami, jak Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Komisja Europejska zawarła już z tymi firmami wstępne umowy na dostawy.

Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności. Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.

Jak zaznaczył rzecznik KE Stefan de Keersmaecker, termin, w którym szczepionki trafią na rynek i będą dostępne, będzie zależał od umów z producentami, jednak Komisja chce, żeby stało się to tak szybko, jak to tylko możliwe.

Kiedy szczepionka zostanie zatwierdzona? Możliwe, że "w drugiej połowie grudnia"

EMA zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem. Po zielonym świetle z jej strony Komisja Europejska wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE. Von der Leyen przekazała w zeszłym tygodniu, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w "drugiej połowie grudnia".

Przedstawiciele EMA zastrzegają, że obecnie trudno dokładnie przewidzieć terminy wydania pozwolenia na szczepienia, ponieważ nie ma jeszcze wszystkich danych, a ich ocena jest w toku. EMA ustanowiła jednak przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.

TOK FM PREMIUM