Koronawirus w Polsce. Ponad 11 tys. nowych przypadków. Zmarło prawie 300 osób [29 listopada]
Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: wielkopolskiego (1574), mazowieckiego (1413), pomorskiego (978), śląskiego (977), łódzkiego (838), dolnośląskiego (781), zachodniopomorskiego (780), kujawsko-pomorskiego (623), warmińsko-mazurskiego (618), lubelskiego (616), małopolskiego (440), opolskiego (432), lubuskiego (373), podkarpackiego (339), podlaskiego (307), świętokrzyskiego (270).
MZ podało też, że 124 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 237 osoby. Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę (25 listopada) - zmarło wówczas 674 osób. W ciągu doby wykonano ponad 24,6 tys. testów.
21 059 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, 2 100 z nich podłączonych jest do respiratorów - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też, że dotąd wyzdrowiało 559 429 zakażonych koronawirusem.
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 39 224 łóżka i 3 081 respiratorów. W szpitalach przebywa 21 059 zakażonych, a 2 100 z nich jest pod respiratorem. Wynika z tego, że dla pacjentów z COVID-19 pozostaje 18 165 wolnych łóżek i 981 respiratorów. Na kwarantannie przebywa 286 117 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 11 998 osób.
Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń
W sobotę 28 listopada ministerstwo poinformowało o 15 178 nowych zakażeniach i śmierci w związku z COVID-19 599 chorych. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu, w województwie wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Przeprowadzono ponad 42,1 tys. testów.
W piątek 27 listopada resort zdrowia zaliczył poważną wpadkę, dotyczącą publikacji nowych danych, na temat zakażeń koronawirusem. Najpierw podano na Twitterze, że ostatniej doby wykryto 16 310 nowych przypadków koronawirusa, choć rządowa strona informowała o 17 060 zakażeniach. Później resort opublikował "erratę" i "podał korektę danych". Wątpliwości budzi też liczba przeprowadzonych testów.
W czwartek 26 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 687 nowych zakażeniach koronawirusem. 580 osób zmarło w związku z COVID-19. Dzień wcześniej, w środę, wykryto 15 362 zakażenia, zmarło 674 chorych na COVID-19. Tak wielu chorych nie zmarło w ciągu jednej doby od początku epidemii.
Koronawirus w Polsce. Dodatkowe wynagrodzenie nie dla wszystkich medyków
Wczoraj (sobota 28 listopada) sejmowa większość odrzuciła poprawkę Senatu, dotyczącą dodatków dla wszystkich medyków walczących z epidemią koronawirusa. Oznacza to, że pieniądze trafią tylko do tych, których skierował do pracy wojewoda.
Zdaniem ratownika medycznego Adama Piechnika takie przepisy dzielą środowisko. - Ci, którzy potrafią tak nikczemnie dzielić ludzi, odtrącać ich i uważać za niegodnych docenienia ich pracy, to są osoby, które nie powinny decydować o życiu naszym, naszych dzieci i naszych bliskich - powiedział.
Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń
Od soboty (28 listopada) ponownie ruszyły klepy oraz punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych. Z powodu pandemii handel odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym - przy obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 klient na 15 m kw. Otworzyły się między innymi sklepy meblowe, jak Ikea czy Agata Meble.
Zgodnie z rozporządzeniem, nadal obowiązują tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. rząd proponuje rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu. Rząd chce też, aby niedziela 6 grudnia była handlowa, mimo sprzeciwu Solidarności.
W trakcie świąt czeka nas natomiast najdłuższy zakaz handlu w całym roku. Sklepy będą zamknięte przez ponad trzy doby: od godziny 14 w Wigilię do północy w niedzielę, 27 grudnia.
Koronawirus w Polsce. Sto dni solidarności, a na Podhalu "tragedia"
Wcześniej premier ogłosił, że uczniowie w całej Polsce na początku stycznia będą mieć ferie zimowe. Inaczej niż zazwyczaj, bo wszyscy w tym samym terminie. I nie będzie można na nie wyjechać, trwają prace nad ograniczeniem mobilności Polaków. - Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek minister zdrowia.
Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan". Zamknięte miały być w tym sezonie stoki narciarskie, co wywołało wielki sprzeciw w gminach, położonych w górach. We wtorek wicepremier Jarosław Gowin ogłosił, że stoki narciarskie będą zimą otwarte. Ma to się odbywać w odpowiednim reżimie sanitarnym.
Jednak mieszkańcy górskich miejscowości są załamani. Wielu z nich nastawiało się, że zimą przyjadą do nich tłumy turystów, a teraz mierzą się z perspektywą bankructwa. - To uderza w tysiące firm, a dotknie dziesiątek, może setek tysięcy osób. Przy pensjonatach pracują często całe rodziny, które z dnia na dzień zostaną pozbawione przychodu przez kilka miesięcy. I to znaczącego przychodu, bo przecież zimą często zarabiają pieniądze na resztę roku - mówił TOK FM właściciel wypożyczalni nart w Małym Cichym.
Posłuchaj podcastu.
-
Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Netanjahu zrobił krok w tył ws. reformy sądów. "To może być tylko taktyczna przerwa"
-
Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- "Sukcesja" to "brutalna diagnoza" naszych czasów. "Liczą się pieniądze i władza, reszta to kwiatek do kożucha"
- "W Pałacu Elizejskim trwa gorączka". Francja w ogniu protestów. Czy Macron zrezygnuje z reformy?
- Finlandia krok bliżej NATO. Węgierski parlament podjął decyzję
- "Miał kiepską rękę do ludzi". Hołownia szczerze o Janie Pawle II. "Menadżerem był fatalnym"
- Przegląd prasy: zrozumieć upadek Silicon Valley Bank. Słówka i zwroty z newsów z CNN czy CNBC