Min. Niedzielski: W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy. Co jeśli wynik okaże się pozytywny?
Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że w sprawie testów antygenowych resort przygotuje niebawem oddzielną konferencję prasową, na której przedstawi wszystkie informacje. W poniedziałek wspomniał jedynie krótko, że takie badanie "w najbliższym czasie" będzie miał prawo przeprowadzić każdy obywatel w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister wyjaśnił za to szerzej, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru.
Pulsoksymetr. Kto go otrzyma?
Niedzielski zaznaczył, że "pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu".
Minister zdrowia objaśnił działanie programu z wykorzystaniem aplikacji PulsoCare. - Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik na koronawirusa - przekazał Niedzielski.
W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu. Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił Niedzielski.
Natomiast w przypadku osób poniżej 55 roku życia, to mogą się one zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ. - Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny - dodał szef resortu zdrowia.
Niedzielski wyjaśnił, że po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare, i dokonuje pomiaru. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji - podkreślił. - Dane z pomiaru trafiają do lekarza i konsultanci monitorują wyniki. W razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. Po zakończeniu programu z pulsoksymterem urządzenie należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska - powiedział Niedzielski.
Koronawirus. Kiedy będzie szczepionka w Polsce?
Niedzielski pytany był o to, czy szczepienia na koronawirusa będę refundowane dla wszystkich. Zapowiedział, że szczegóły na ten temat zostaną przedstawione na kolejnym briefingu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
- Chcę zapewnić państwa, że liczba szczepień zakontraktowanych przez Polskę za pośrednictwem europejskiego mechanizmu zakupowego zapewnia możliwość zaszczepienia każdemu obywatelowi - zapewnił.
W poniedziałek, jak podało MZ, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 733 osób, czyli najmniej od 13 października; zmarło 121 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 990 811 przypadków COVID-19. Zmarło 17 150 chorych.