Min. Niedzielski: W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy. Co jeśli wynik okaże się pozytywny?

Jak przekazał na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, niebawem każdy obywatel ma uzyskać możliwość wykonania testy antygenowego na koronawirusa. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik - będą mogły skorzystać z programu #DarmowaOpiekaMedyczna i otrzymać pulsoksymetr.
Zobacz wideo

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że w sprawie testów antygenowych resort przygotuje niebawem oddzielną konferencję prasową, na której przedstawi wszystkie informacje. W poniedziałek wspomniał jedynie krótko, że takie badanie "w najbliższym czasie" będzie miał prawo przeprowadzić każdy obywatel w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister wyjaśnił za to szerzej, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru.

Pulsoksymetr. Kto go otrzyma?

Niedzielski zaznaczył, że "pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu".

Minister zdrowia objaśnił działanie programu z wykorzystaniem aplikacji PulsoCare. - Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik na koronawirusa - przekazał Niedzielski.

W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu. Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił Niedzielski.

Natomiast w przypadku osób poniżej 55 roku życia, to mogą się one zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ. - Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny - dodał szef resortu zdrowia.

Niedzielski wyjaśnił, że po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare, i dokonuje pomiaru. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji - podkreślił. - Dane z pomiaru trafiają do lekarza i konsultanci monitorują wyniki. W razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. Po zakończeniu programu z pulsoksymterem urządzenie należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska - powiedział Niedzielski.

Koronawirus. Kiedy będzie szczepionka w Polsce?

Niedzielski pytany był o to, czy szczepienia na koronawirusa będę refundowane dla wszystkich. Zapowiedział, że szczegóły na ten temat zostaną przedstawione na kolejnym briefingu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

- Chcę zapewnić państwa, że liczba szczepień zakontraktowanych przez Polskę za pośrednictwem europejskiego mechanizmu zakupowego zapewnia możliwość zaszczepienia każdemu obywatelowi - zapewnił.

W poniedziałek, jak podało MZ, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 733 osób, czyli najmniej od 13 października; zmarło 121 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 990 811 przypadków COVID-19. Zmarło 17 150 chorych.

DOSTĘP PREMIUM