Koronawirus. Szczepionka na COVID-19. Pfizer występuje o warunkową autoryzację w Europie
Amerykański producent leków Pfizer, razem ze swoim niemieckim partnerem firmą BioNTech, poinformował 18 listopada o wynikach badań, które wykazały, że ich szczepionka wykazała 95 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19, bez większych obaw o bezpieczeństwo.
Teraz Pfizer i BioNTech poinformowały o wystąpieniu do EMA. Koncerny zrobiły to dzień po tym, jak taki krok ogłosił amerykański koncern Moderna, który również opracowuje szczepionkę przeciw koronawirusowi. EMA przekazała w ubiegłym miesiącu, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.
Wstępne rozmowy z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 Komisja Europejska zakończyła już 9 września. Gdy badania dowiodą, iż szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, KE będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek, w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.
W ubiegłym tygodniu Ursula von der Leyen poinformowała z kolei, że Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 milionów dawek szczepionki. "Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię" - powiedziała wówczas von der Leyen.
Moderna w poniedziałek (30 listopada) wystąpiła do regulatorów w USA i UE o zatwierdzenie szczepionki przeciwko COVID-19.
EMA zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem. Po zielonym świetle z jej strony Komisja Europejska wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE. EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat