Dr Fiałek: W szpitalach nie widać, by epidemia COVID-19 wygasała

- Mniejsza liczba zakażonych wynika z tego, że testujemy nie te grupy, które powinniśmy testować. Po drugie, testujemy za mało. Dlatego mamy pozorne wygaszanie - mówił w TOK FM dr Bartosz Fiałek.
Zobacz wideo

Bartosz Fiałek, szef kujawsko-pomorskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w "Wywiadzie Politycznym" wyraził pogląd, że z pandemią wygrywamy może w narracji rządu, ale nie w rzeczywistości. - W szpitalach nie widać, by epidemia COVID-19 wygasała - mówił.

Prowadząca audycję Karolina Lewicka zwróciła uwagę, że na to, że druga fala jednak opada, wskazywać mogłyby coraz mniejsze liczby w codziennych raportach Ministerstwa Zdrowia nt. wykrytych zakażeń. Jednak według Fiałka bilanse pokazują głównie, że w Polsce robi się za mało testów.

- Wielka Brytania wykonuje ponad 250 000 testów na dobę, w Polsce zrobiliśmy wczoraj 38 400 testów. Więc o ile możemy wierzyć, że w Wielkiej Brytanii czy Niemczech epidemia wygasa, nie możemy tego powiedzieć o Polsce. Mniejsza liczba zakażonych wynika z tego, że testujemy nie te grupy, które powinniśmy - bo testujemy tylko osoby z objawami. Po drugie, jeśli wziąć pod uwagę liczbę ludności Polski, testujemy za mało. Dlatego mamy pozorne wygaszanie - stwierdził Fiałek. 

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Dziennikarka TOK FM pytała również o o kwestię dodatku dla lekarzy pracujących przy COVID-19. Sejm przegłosował, że dostaną go tylko medycy skierowani do pracy przez wojewodę. 

- Jest duże rozgoryczenie w środowisku - przyznał przedstawiciel związku, ale dodał, że "poniekąd rozumie rządzących". - Stosują zasadę "dziel i rządź". Chcą rządzić ludźmi podzielonymi, bo łatwiej to się robi. Podzielenie lekarzy na "lepszych" i "gorszych" -  ta technika manipulacji jest idealna - stwierdził Fiałek.

Dodał, że dzięki temu łatwo będzie również zwalić winę na medyków, jeśli zmniejszy się ich udział w walce z epidemią, "choć naprawdę winna będzie zła strategia tej walki".

DOSTĘP PREMIUM