Szczepionka na COVID-19. Premier Morawiecki ujawnił szczegóły rządowego planu. Czy szczepienie będzie obowiązkowe?
Na konferencji premier Morawiecki poinformował, że Polska "ma złożone zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw Covid-19". Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień.
- Szczepionki będą darmowe i dobrowolne - poinformował szef rządu. - Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś się czuje młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, np. swoich rodziców - apelował Morawiecki i podkreślał, że "szczepienia są bardzo ważnym elementem odcięcia wirusa od zasilania".
Szczepionka na koronawirusa. Jak się zarejestrować?
Dalej premier mówił o tym, jak będzie wyglądał proces szczepień. - Rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć - będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi - zapewnił.
- Punkt drugi to zgłoszenie do punktu szczepień; sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci; i punkt czwarty - po 21 dniach powtórzenie szczepienia - wyliczał Morawiecki.
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie można się zaszczepić?
Jeśli chodzi o to, kiedy szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w Polsce - premier wskazał, że "są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia". Ostateczne decyzje zależą jednak od Europejskiej Agencji Leków. - Od niej zależy moment startu i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno gotowi - zapewnił w środę premier Morawiecki.
Podkreślił, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka. - Będą mogli tym szybciej wrócić do normalności, im więcej osób szybko się zaszczepi - powiedział premier.
Szczepionka na COVID-19. Kto dostanie jako pierwszy?
Dopytywany przez dziennikarzy o to, kto jako pierwszy zostanie zaszczepiony - premier Morawiecki wskazał, że w pierwszej kolejności „zaszczepieni zostaną obywatele z czterech grup”. Po pierwsze - to wszystkie służby medyczne.
- Następnie wszyscy mieszkańcy DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych, w następnej kolejności wszyscy, którzy pomagają ze służb mundurowych (premier wymienił m.in. policję, WOT - red.) i wreszcie największa populacja, czyli wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego - powiedział Morawiecki. Precyzując, że w przypadku osób starszych, chodzi przede wszystkim o ludzi powyżej 70. i 75. roku życia, bo dla nich COVID-19 jest najgroźniejszy.
Niedzielski: Zaczynamy nabory na zespoły szczepień
Minister zdrowia Adam Niedzielski (również obecny na konferencji) przekazał, że zaczynają się nabory na zespoły szczepieniowe. - To jest najważniejsza informacja, bo ona rozpoczyna pewien proces budowania nie tylko logistyki, ale gotowej sieci, która przyjmie pacjentów i da im możliwość zaszczepienia - powiedział.
Dodał, że najpóźniej w piątek NFZ ogłosi kryteria naboru. - To nie będzie żaden konkurs, tutaj każdy, kto spełni warunki tego naboru będzie mógł po prostu się zgłosić i będzie automatycznie zakwalifikowany - zapewnił.
-Te warunki dotyczą składu zespołu, dotyczą też otoczenia, w którym ma być wykonywane szczepienie, dotyczą też tego, ile szczepień taki zespół powinien tygodniowo wykonywać - wyliczał szef resortu zdrowia.
Na koniec minister Michał Dworczyk poinformował także, że w połowie grudnia ruszyć ma szeroka kampania informacyjna związana ze szczepieniami przeciwko COVID-19 i zachęcająca do nich. Oprócz tego, jak mówił, do końca tygodnia gotowa ma być strategia szczepień, która następnie będzie konsultowana z ekspertami tak, by mogła być w połowie grudnia przyjęta przez rząd.
Niedzielski: Szczepionka na przełomie stycznia i lutego
Minister zdrowia Adam Niedzielski już w środę rano na naszej antenie mówił, że pojawiają się deklaracje od producenta, które wskazują, że pierwsze dawki szczepionek powinny być w Polsce w styczniu. Podkreślił jednak, że jego zdaniem bardziej realny termin to przełom stycznia i lutego. Dopytywany o strategię "wyszczepiania" Polaków wskazał: "Na razie mamy ustalone grupy priorytetowe w ten sposób, że zaczniemy od medyków (...). Druga grupa to seniorzy, bo niestety statystyki umieralności na koronawirusa skokowo rosną w granicy wiekowej po 75. roku życia".
Jak dodał, wyszczepienie grupy medyków to około pół miliona osób, a seniorów - mniej więcej 2-3 miliony. - To ogromne przedsięwzięcie, które zajmie nam pewnie miesiąc lub dwa - mówił szef resortu zdrowia.
Do tej pory to Wielka Brytania - jako pierwszy kraj na świecie - dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował w środę minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.
Kiedy szczepionka w UE?
Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w przypadku szczepionki Pfizera i BioNTech rozpoczął się już "kroczący przegląd", który ma prowadzić do wydania zezwolenia. EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane, dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.
- Jeśli agencja wyda pozytywną decyzję po szczegółowych analizach w sprawie skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki, to Komisja zrobi wszystko, co możliwe, żeby wydać decyzję autoryzującą szybko - zaznaczył Stefan de Keersmaecker.
Szczepionka na COVID-19. Pfizer kontra Moderna
Pfizer poinformował na początku listopada, że szczepionka, którą opracował wspólnie z BioNTech ma 95 proc. skuteczności. Badania przeprowadzono na grupie 43 tys. osób. Wcześniej koncern informował, że w 2021 r. może wyprodukować nawet 1,3 mld dawek substancji. Z kolei Moderna informowała o 94,5 proc. skuteczności swojej szczepionki. Koncern analizował skuteczność szczepionki w grupie 30 tysięcy osób, z których połowa otrzymała szczepionkę, a połowa placebo. Zakaziło się 95 osób, z których jednak 90 otrzymało placebo. Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki.
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Dolar nie odda łatwo korony króla. To zła wiadomość dla złotego i dla naszych portfeli
- Orlenowi brakuje paliw? W sieci wrze po publikacji zdjęć dystrybutorów i wycieku instrukcji dla pracowników
- Pierwszy wybór z drugiej ręki - Polacy coraz chętniej kupują używany sprzęt elektroniczny
- Inflacja w Polsce mocno spadła. Są najnowsze dane GUS
- Tragedia w Inwałdzie. Nie żyje 12-latek, który rowerem uderzył w drzewo