Minister zdrowia: Szczepionki przeciw COVID-19 są dla dorosłych. Nie mamy czym zaszczepić dzieci

Szczepienie przeciw koronawirusowi będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci poniżej 12. roku życia.
Zobacz wideo

Niedzielski był w piątek pytany w TVN24, ile dni po zatwierdzeniu szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczną się szczepienia w Polsce. Minister powiedział, że zależy to głównie od dostawców.

- Myślę, że jeżeli rzeczywiście zrealizowałby się ten optymistyczny scenariusz i 29 grudnia by była pozytywna decyzja, pod koniec stycznia byłyby już pierwsze dostawy - powiedział minister. Zapewnił przy tym, że Polska będzie gotowa do realizacji szczepień już na początku stycznia.

Minister pytany, czy dzieci będą szczepione przeciw koronawirusowi odpowiedział, że tylko jeden z produktów oferowanych Polsce jest dopuszczony do szczepienia dzieci poniżej 18. roku życia, ale powyżej 12. roku życia". - Generalnie szczepienie to będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - dodał.

Szef MZ przyznał, że "na tę chwilę nie ma czym zaszczepić młodszych dzieci". - Bo żaden z producentów nie prowadził badań na takiej grupie dzieci i absolutnie żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia nawet sugestii, żeby może być stosowana wobec dzieci" - wyjaśnił Niedzielski.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM