Rząd ogłasza Narodowy Program Szczepień. Jest 6 kluczowych założeń

- Mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów. Jesteśmy zabezpieczeni - a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19 - mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

- Narodowa Strategia Szczepień to 34-stronicowy dokument podzielony na 9 rozdziałów, poświęconych m.in. skuteczności i bezpieczeństwu szczepionek na koronawirusa - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że musi być przeprowadzona kampania informacyjna ws. szczepień.

Dworczyk przedstawił główne cele, jakie założyli twórcy programu. - Po pierwsze naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Po drugie tych szczepionek musi być wystarczająca liczba - wymieniał.

Dworczyk dodał, że cała operacja musi być przeprowadzona w najkrótszym możliwym czasie. - Tak, żeby to było bezpieczne, ale ten czas musi być jak najkrótszy. To szalenie duże wyzwanie od strony logistyki, organizacji - zaznaczył.

Szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne - to punkt piąty i szósty założeń programu. - I po szóste musimy zorganizować cały proces tak, żeby był przyjazny dla obywatela. Żeby punkty szczepień były łatwo dostępne - podkreślił Dworczyk.

Dworczyk zapewnił, że projekt będzie jeszcze poddany szerokim konsultacjom. Mają one potrwać do soboty, a ostateczna wersja programu ma być gotowa na przyszły wtorek.

Proszę o współpracę nad wielkim Narodowym Programem Szczepień, żebyśmy krytycznie, ale pozytywnie podeszli do tego dokumentu, aby finalna jego wersja, którą przyjmie Rada Ministrów, była jak najlepsza - apelował.

Niedzielski: Państwo gwarantuje, że szczepionka jest bezpieczna

- Tylko wiedza daje możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących zaszczepienia się. Dlatego rolą państwa, administracji i urzędników państwowych, rolą autorytetów profesorskich, ekspertów, jest podjęcie roli przekonywania do szczepienia, ale przekonywania na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym, które wszyscy będziemy mogli uznawać za obiektywne – powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował, że planowane jest nie tylko prowadzenie kampanii medialnych o szczepieniach, ale również utworzenie specjalnego serwisu na ten temat. Minister wskazał, że znajd± się tam informacje m.in. o rodzajach szczepień i przeciwwskazaniach. Uruchomiona zostanie również specjalna infolinia.

Minister zapewnił, że bezpieczeństwo szczepień jest "absolutnym priorytetem".

- Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, to my jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo w bardzo różnych wymiarach. Gwarancja bezpieczeństwa dotyczy przede wszystkim procesu dopuszczenia leku do obrotu. Proszę pamiętać, że obowiązują tutaj również standardowe procedury dopuszczania, które oczywiście mają wymiar europejski, ponieważ jesteśmy członkiem Unii. Te procedury również odbywaj± się z naszym udziałem, to znaczy, że w ciałach europejskich, które będą decydowały o dopuszczeniu do obrotu, pracują Polacy, my mamy informacje przekazywane na bieżąco" – powiedział.

TOK FM PREMIUM