W Czechach znów przybywa zakażonych koronawirusem. Najgorsze wyniki od dwóch tygodni

Po trwającym prawie miesiąc spadku liczba zakażonych koronawirusem w Czechach znów zaczęła rosnąć. Na razie władze w Pradze nie planują radykalnego zaostrzenia dopiero co poluzowanych obostrzeń. Skrócone zostały tylko godziny otwarcia restauracji.
Zobacz wideo

Ostatniej doby czeskie służby sanitarne wykryły blisko 6000 nowych zakażonych. To najwyższa liczba od dwóch tygodni i kolejny dzień z nieznacznym wzrostowym trendem.

Przeprowadzonych zostało prawie 22,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, a odsetek testów pozytywnych był minionej doby najwyższy od 14 listopada.

Zgodnie z wprowadzonym przez Czechów algorytmem, przy takim wzroście zachorowań rząd powinien znów podnieść obniżony w ubiegły czwartek poziom zabezpieczeń. To oznaczałoby przywrócenie godziny policyjnej w nocy, zamknięcie większości sklepów oraz restauracji i barów.

Na to rząd Andreja Babisza nie chce się decydować. Jedyne działania, jakie zostały podjęte przez władze, to skrócenie o dwie godziny czasu funkcjonowania lokali gastronomicznych - zamiast do 22, od dzisiaj mogą być otwarte tylko do 20.

Zmiana oburza restauratorów, którzy dopiero co wznowili prace, po trwającej miesiąc przerwie. Krytycy decyzji władz wskazują, że nie ma możliwości, by otwarte w miniony czwartek gospody odpowiadały za aktualny wzrost liczby zakażeń. Część lokali planuje bojkotować skrócenie godzin otwarcia.

Czechy. Czeskie stoki będą otwarte?

Podobnie jak w Polsce, tak i w Czechach przez ostatnie tygodnie przetoczyła się burzliwa debata na temat wyciągów narciarskich i tego, czy powinny być otwarte. Ostatecznie ustalono, że zaczną działać 18 grudnia - o czym poinformował tamtejszy minister zdrowia Jan Blatny. Zastrzegł jednak, że wszystko może się jeszcze zmienić. 

Koronawirus w Czechach

Od początku epidemii w marcu w Czechach koronawirusem zostało zakażonych 556 927 osób, prawie 490 tys. z nich zostało wyleczonych. Aktywnych przypadków jest około 58 tysięcy.

W szpitalach przebywa 4324 pacjentów chorych na Covid-19. Liczba hospitalizowanych nieznacznie się zmniejszyła, podobnie jak liczba chorych w ciężkim stanie - jest ich obecnie 550. 

Według ostatnich danych od początku pandemii w Czechach zmarło 9136 osób zakażonych koronawirusem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM