Do kiedy nauka zdalna? Rzecznik MZ: To zależy od całego społeczeństwa

Zdalne lekcje w szkołach trwają od października. Jak podkreśla rzecznik resortu zdrowia, to od "całego społeczeństwa" zależy, kiedy uczniowie wrócą do szkół.
Zobacz wideo

- Plan jest, ale to czy ten plan się zrealizuje, zależy od nas wszystkich, od całego społeczeństwa. Jeżeli w ferie zachowamy się nieodpowiedzialnie, to dzieci 18 stycznia nie pójdą do szkół - powiedział dziś (11 grudnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że "jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialne, tak jak to robimy do tej pory, tak jak to obserwujemy na polskich ulicach, to 18 stycznia może być tym dniem, kiedy przynajmniej te pierwsze klasy szkoły podstawowej, klasy 1-3, być może pójdą do szkoły.

Nauka zdalna trwa od 19 października. Od tego dnia, przypomnijmy, część uczniów szkół średnich uczy się zdalnie, a od poniedziałku, 26 października - wszyscy podopieczni szkół ponadpodstawowych, jak również uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. 4 listopada premier ogłosił, że szkoły zostaną zamknięte dla wszystkich, także dla najmłodszych uczniów.

Andrusiewicz mówił też o testowaniu nauczycieli. - Co do testowania grona pedagogicznego, to chcemy próbę zrobić w trzech województwach wskazanych przez ministra zdrowia: małopolskie, śląskie, podkarpackie, tam przed końcem ferii chcemy przetestować testami antygenowymi, a być może też dla porównania genowymi nauczycieli, którzy rozpoczną edukację 18 stycznia - wyjaśnił. I podkreślił, że "jeśli ta edukacja nastąpi."

W 2021 r. ferie zimowe w całej Polsce będą trwać od 4 do 17 stycznia, ale będzie obowiązywał zakaz organizacji wyjazdów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM