Koronawirus w Polsce. Niespełna 5000 nowych zakażeń [14 grudnia]

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 5000 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 96 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach mazowieckim - 715, zachodniopomorskim - 561, kujawsko-pomorskim - 531. W sumie ostatniej doby przybyło 4 896 nowych zakażeń.

Z danych resortu zdrowia wynika, że zmarło 96 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę resort zdrowia informował o 8 977 zakażeniach. Najwięcej na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Pomorzu. Zmarło 188 pacjentów. Dzień wcześniej, w sobotę 12 grudnia, nowych zachorowań było 11 497 i aż 502 zgony. 

W piątek ministerstwo informowało o 13 110 zakażeniach i 544 zgonach, w czwartek zaś - o 13 749 nowych zachorwoaniach i 470 zgonach. Jak widać, w ostatnich dniach liczby nowych przypadków utrzymywały się na poziomie kilkunastu tysięcy (choć na początku tygodnia - w poniedziałek - było ich ledwie 4423). Wysoka jest także liczba ofiar koronawirusa. 

Koronawirus w Polsce. Rząd planuje kampanię ws. szczepień

W sobotę upłynął termin zgłaszania uwag do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaprezentowano w zeszłym tygodniu. - Wpłynęły do KPRM i Ministerstwa Zdrowia 2273 zgłoszenia w trakcie konsultacji. To pokazuje, na ile to jest problem, czy na ile jest to sprawa interesująca Polaków, ważna i wzbudzająca emocje - poinformował na konferencji szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że do programu zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia.

- Zgodnie z deklaracjami, które do nas wpłynęły, możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie - zapewnił.

W połowie grudnia rząd zapowiada start specjalnej infolinii i strony internetowej poświęconej szczepieniom przeciwko COVID-19, a na drugą połowę miesiąca zaplanowano dużą kampanię informacyjną i profrekwencyjną. - Wszystko wskazuje na to, że jak przyjadą szczepionki do Polski, które są nie tylko z firmy Pfizer, ale pozostałych producentów, to wtedy tak naprawdę ruszy cały system punktów szczepień - stwierdził Dworczyk.

Przypomnijmy, szczepienia przeciwko COVID-19 mają być bezpłatne i dobrowolne. Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień. W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

Zachęty, by się szczepić, wywołują kontrowersje wśród prawników - o czym mówili ostatnio goście TOK FM. - Według niektórych prawników to jest kontrowersyjne, dlatego że to jest prawo obywatelskie. Jeżeli zakładamy dobrowolność szczepień, to nie możemy mówić obywatelom, że jeśli się jednak nie zaszczepicie dobrowolnie, to dalej będziecie musieli podlegać kwarantannie i nie będziecie mogli spotykać się w szerszym gronie ze znajomymi czy rodziną - tłumaczyła Karolina Kowalska z "Rzeczpospolitej". 

Koronawirus w Polsce. 40 proc. za obostrzeniami w święta

Jednocześnie rząd cały czas apeluje, aby podczas Świat Bożego Narodzenia ograniczyć rodzinne spotkania i podróże. Okazuje się jednak, że Polacy wcale nie są przeciwni restrykcjom. Aż 40 proc. uważa, że rząd powinien nawet wprowadzić zakaz przemieszczania się przed Bożym Narodzeniem i w jego trakcie - wynika z sondażu, który opublikowała w czwartek "Gazeta Wyborcza".

DOSTĘP PREMIUM