Szczepionka na COVID-19. Spotkanie u prezydenta Dudy ws. narodowego programu szczepień

Narodowa strategia szczepień będzie tematem spotkania w BBN, na które prezydent zaprosił na poniedziałek przedstawicieli rządu z premierem - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Zobacz wideo

- Prezydent Andrzej Duda zaprosił na poniedziałek premiera Mateusza Morawieckiego na spotkanie poświęcone narodowej strategii szczepień. W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wezmą udział także minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu ds. programu szczepień minister Michał Dworczyk - powiedział Paweł Soloch w rozmowie z PAP.

Szef BBN zaznaczył, że prezydent popiera przygotowany przez rząd program. - Prezydentowi zależy także na tym, aby jego realizacja przebiegała w sposób możliwie transparentny i niebudzący wątpliwości wśród obywateli. To wymaga dobrej koordynacji i m.in. temu będzie służyć poniedziałkowe spotkanie - podkreślił.

- Będziemy też dyskutować o kwestiach logistycznych oraz zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom, w tym personelowi medycznemu, na wszystkich etapach procesu szczepień - dodał Soloch.

Szef BBN zapewnił, że "dla prezydenta szczególnie ważne jest też promowanie wiedzy na ten temat". - Dlatego już w piątek, na udostępnionej w sieci publicznej dyskusji z ekspertami, prezydent zainaugurował kampanię promującą szczepienia. Prezydent podkreślił konieczność jak najszerszego szczepienia się przeciw COVID-19. Możemy się spodziewać dalszych działań z naszej strony, na dniach ruszyć mają także działania przygotowane przez rząd - powiedział.

Soloch poinformował, że na polecenie prezydenta pozostaje w stałym kontakcie z pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szefem KPRM Michałem Dworczykiem.

Według przedstawionych we wtorek przez Dworczyka założeń celem narodowego programu szczepień jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne; na podstawie dotychczasowych zgłoszeń rząd oszacował, że można by szczepić 180 tys. osób.

W niedzielę 13 grudnia resort zdrowia poinformował o 8 977 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 188 osób.

DOSTĘP PREMIUM