Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia pytany o testowaniu księży: Może jest to jakiś pomysł

Może jest to jakiś pomysł, że rzeczywiście ta grupa także powinna być przetestowana. Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego ten temat poruszę - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o pomysł testowania duchownych na koronawirusa.
Zobacz wideo

Waldemar Kraska w Radiu Plus pytany był, czy nie można by było robić badań przesiewowych dla na pewnych grupach zawodowych. Wiceminister zdrowia przypomniał, że testy dotyczyć będą nauczycieli.

- To będzie przed ewentualnym powrotem dzieci do szkół w styczniu. W tej chwili jest dyskusja czy to będą testy genetyczne, czy testy antygenowe. Wiemy, że testy antygenowe mają praktycznie wtedy rację bytu, jeżeli robimy je u osób objawowych, więc tutaj bardziej by przeważały testy genetyczne - wskazał.

Na pytanie, czy nie warto by było przed świętami przeprowadzić testów genetycznych u duchownych, odpowiedział: "może jest to jakiś pomysł, że rzeczywiście ta grupa także powinna być przetestowana - na zespole (Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyp. PAP) ten temat poruszę".

Na początku grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa będą robione testy nauczycielom z trzech regionów.

Na razie nie ma decyzji dotyczącej powrotu uczniów do szkół. Do 17 stycznia wszyscy uczniowie mają ferie. Przedstawiciele rządu sugerują, że od 18 stycznia z nauki zdalnej można byłoby zrezygnować, np. w przypadku uczniów najmłodszych klas. Mówił o tym w TOK FM wicepremier Jarosław Gowin. Ale ostateczna decyzja zależeć ma od sytuacji epidemicznej.

TOK FM PREMIUM