Chile. Prezydent Sebastián Pinera ukarany grzywną za chodzenie bez maski

Karę w wysokości równowartości 3500 dolarów będzie musiał zapłacić prezydent Chile za brak maseczki. Sebastián Pinera bez zasłoniętych ust i nosa pozował do selfie na plaży.
Zobacz wideo

W Chile od wielu miesięcy panują restrykcyjne zasady dotyczące ochrony przed koronawirusem (zasłanianie ust i nosa, ograniczenia w przemieszczaniu). Np. na plaży można zdejmować maseczkę tylko podczas kąpieli.

Zdjęcie prezydenta ukazało się 5 grudnia w mediach społecznościowych i wywołało ogólnonarodową dyskusję. Selfie z postronną kobietą wykonane na plaży w kurorcie Cachagua pokazało nie tylko brak maseczki, ale też to, że Sebastián Pinera złamał zasadę dystansu społecznego.

Prezydent przeprosił, tłumaczył, że sam przechadzał się po plaży (dlatego nie miał maseczki) i został poproszony o zdjęcie. Ale przeprosiny nie rozwiązały problemu, bo jak przypomina Reuters, wcześniej także pojawiały się zdjęcia, pokazujące, że nie zawsze trzyma się zasad, które obowiązują obywateli.

Wczoraj wieczorem (18 grudnia) poinformowano, że służby sanitarne nałożyły na prezydenta kraju karę, to równowartość 3500 dolarów.

W Chile do tej pory odnotowano  ponad 581 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło ponad 16000 osób.

DOSTĘP PREMIUM