Koronawirus w Polsce. Naukowiec: Więcej zakażeń w województwach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone

W województwach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone, jest więcej zakażeń koronawirusem - wynika ze wstępnych badań prof. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz wideo

- W obecnej fazie pandemii w Polsce wyraźnie widać, że jest związek pomiędzy średnim poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zachorowań na COVID-19. Mniejszą korelację widać pomiędzy jakością powietrza a liczbą zgonów z powodu COVID-19, choć tych zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości - powiedział PAP prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak podkreślił, jego badania mają tylko wstępny charakter, pokazują możliwe korelacje i wymagają jeszcze dalszych prac.

Przywołując też wyniki międzynarodowych prac, zaznaczył, że wirus może się przenosić za pośrednictwem pyłów. - Ponad tysiąc różnych drobnoustrojów i również RNA wirusa SARS-CoV-2 znaleziono na drobinach pyłu, ale nie ma jeszcze stuprocentowych dowodów, że tą drogą można się zakazić - dodał naukowiec.

Po pierwszej fali pandemii profesor przeprowadził dokładniejsze badania, które również wykazały powyższy związek, pokazały też związek pomiędzy liczbą zakażeń a zamożnością w różnych województwach. - Przeważnie jest tak na całym świecie i w Polsce, że niska zamożność wiąże się z większą zachorowalnością. Z COVID-19 w Polsce było wtedy odwrotnie - zauważył prof. Kleczkowski.

Zgodnie z wynikami jego analiz, w województwach, gdzie mieszkańcy osiągają wyższe dochody, było więcej przypadków COVID-19. Może to wynikać, jak przypuszcza naukowiec, z większej mobilności, zwłaszcza częstszych wyjazdów za granicę ludzi zamożnych.

Smog i koronawirus

Amerykańskie badania, opublikowane jesienią, pokazały, że długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu. Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na miliard cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 proc., a ogólnie w populacji - o 16,2 proc.

Polska od lat należy do krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Z opublikowanego trzy tygodnie temu raportu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że Nowy Targ i Pszczyna to najbardziej zasmogowane miasta w kraju. W Pszczynie w ciągu roku jest najwięcej tzw. dni smogowych, czyli takich, w których poziom szkodliwych pyłów PM10 przekraczał dopuszczalną normę 50 μg/m3 - niechlubnym zwycięzcą jest Pszczyna. Z raportu PAS wynika, że mieszkańcy tego miasta niemal przez jedną trzecią roku (106 dni) oddychają zamieszczonym powietrzem. 

Na kolejnych miejscach są Rybik (89 dni) i Nowy Targ (88 dni). Najczystsze powietrze odnotowano za to w miastach na Pomorzu: Sopot (1 dzień ze smogiem), Słupsk (3 dni) i Kołobrzeg (4 dni). 

TOK FM PREMIUM