Andrusiewicz: Ok. 700 osób po powrocie z Wielkiej Brytanii zgłosiło się do sanepidu na test

Ok. 700 osób po powrocie z Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się mutacja wirusa SARS-CoV-2, zgłosiło się do sanepidu, aby otrzymać zlecenie na test - przekazał PAP w poniedziałek w godzinach popołudniowych rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Poinformował, że na testy może zgłosić się każda osoba powracająca z zagranicy do Polski, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale ten kierunek jest szczególnie ważny.

Andrusiewicz podał, że do popołudnia do sanepidu zgłosiło się ok. 700 osób, które wróciły z Wielkiej Brytanii, z czego najwięcej – 100 na Mazowszu, blisko 90 w woj. łódzkim i ok. 80 w woj. dolnośląskim.

- Dziękujemy za odpowiedzialność. Wszystkie te osoby mogą być przykładem, jak zachować się w okresie świątecznym, troszcząc o bliskich. Liczymy, że w kolejnych dniach, kolejne osoby będą się zgłaszały – powiedział PAP rzecznik MZ.

Zaznaczył, że testy są darmowe. Nie jest potrzebny bilet czy inny dokument potwierdzający podróż, wystarczy deklaracja o powrocie z zagranicy.

Informacje o tym, jak otrzymać zlecenie, można uzyskać m.in. na infolinii inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48-22-25-00-115. Konsultanci kieruj± zainteresowane osoby do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która wystawia zlecenie testu w punktach drive-thru.

DOSTĘP PREMIUM