Portugalia. Służby medyczne potwierdziły trzy nowe szczepy koronawirusa

Krajowy Instytut Zdrowia (INSA) w Lizbonie potwierdził na terenie Portugalii trzy nowe szczepy koronawirusa, które nie występowały tam podczas pierwszej fali epidemii. Wykryto je u pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19 pomiędzy październikiem a grudniem. Stwierdzono też pierwszy na świecie przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie.
Zobacz wideo

Jak poinformował w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych w INSA, występowanie tych nowych szczepów potwierdzono we wszystkich regionach Portugalii.

- Zjawiska pojawiania się mutacji koronawirusa nie należy uważać za ewenement. To naturalny proces (…), tym bardziej, że minął już ponad rok od pojawienia się SARS-CoV-2 - dodał Gomes.

Tymczasem w czwartek lizboński dziennik "Publico" ujawnił pierwszy na świecie, jak twierdzi gazeta, przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie. Sprawa dotyczy 17-letniej mieszkanki Porto.

- Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa - napisała stołeczna gazeta.

W czwartek rano minister zdrowia Portugalii Marta Temido ogłosiła, że pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 dotrą do tego kraju w sobotę. Następnego dnia, według założeń resortu, maj± ruszyć ogólnokrajowe szczepienia, którym w pierwszych tygodniach poddani zostaną najpierw pracownicy służby zdrowia.

Według Temido pomiędzy 26 i 28 grudnia do Portugalii dotrą dwa ładunki szczepionek, zawierające łącznie prawie 80 tys. dawek.

TOK FM PREMIUM