Koronawirus w Polsce. Kolejny dzień z niskimi liczbami. Nieco ponad 3 tys. zakażeń [28 grudnia]

W poniedziałek Minsterstwo Zdrowia poinformowało o 3 211 nowych przypadkach zakażenia COVID-19. Zmarło 29 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano ostatniej doby na Mazowszu (409) i Pomorzu (404). Kolejne przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (309), kujawsko-pomorskiego (302), zachodniopomorskiego (282), śląskiego (224), łódzkiego (199), małopolskiego (190), warmińsko-mazurskiego (136), lubelskiego (126), dolnośląskiego (109), podkarpackiego (76), podlaskiego (70), świętokrzyskiego (55), lubuskiego (49), opolskiego (49).

Ponadto 222 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów - resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób. Łącznie to 29 pacjentów. 

Liczba wszystkich potwierdzonych zachorowań od początku epidemii wzrosła w poniedziałek do 1 261 010. Natomiast liczba zgonów - do 27 147.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu ledwie 3 678 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej na Pomorzu - 536 i na Mazowszu - 532. Zmarło 57 osób.

Dzień wcześniej - w sobotę, 26 grudnia - nowych zachorowań było 5 048. Najwięcej tym razem w województwie mazowieckim - 741. Zmarło 69 osób. 

W piątek (25 grudnia) resort zdrowia informował o 9 077 nowych zakażeniach, najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce. Zmarło 240 chorych. Dzień wcześniej (24 grudnia) nowych zachorowań było 13 115. Zmarło 497 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Ruszyły szczepienia

W niedzielę w całej Polsce (i w całej Unii Europejskiej) ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. - Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana - powiedziała Jakubowska.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 47 proc. Polaków deklaruje, że zamierza się zaszczepieć przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z gazet i programów informacyjnych. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna.

Dr Grzesiowski użył obrazowego porównania, aby uspokoić wszystkich, których niepokoi, że szczepionkę oddano do użytku tak szybko.

- Proces produkcji od momentu włączenia tego nowego wirusa do szczepionkowej platformy RNA  trwał krótko. Jednak sama platforma została wynaleziona kilkanaście lat temu. To trochę tak, jakbyśmy mieli dobrze znany model samochodu i wymienili w nim jeden drobny element - jakiś gaźnik czy chip, który steruje wtryskiem paliwa. Ale nie musieliśmy budować go od zera - mówił lekarz.

Koronawirus w Polsce. Od 15 stycznia zapisy na szczepienia kolejnych grup

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał też niedawno, że osoby spoza listy priorytetowej będą mogli zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia. - Można będzie to zrobić poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia - informował minister.

6 stycznia Europejska Agencja Leków zbierze się, by ocenić drugą ze szczepionek przeciwko COVID-19-cie, wyprodukowaną przez amerykańską firmę Moderna. Preparat zatwierdziły już do użytku Stany Zjednoczone i Kanada. Obok Pfizer-BioNTech, również Moderna bada, czy jej szczepionka okaże się skuteczna także wobec nowej odmiany koronawirusa wykrytej na wyspach brytyjskich.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Od poniedziałku 28 grudnia w całej Polsce obowiązują nowe restrykcje związane z koronawirusem. Zamknięte są stoki narciarskie, hotele, a restauracje, bary i kawiarnie mogą serwować dania jedynie na wynos. 

Ograniczona została także działalność galerii handlowych, w których działać mogą sklepy sprzedające produkty pierwszej potrzeby oraz punkty usługowe. 

O nowych obostrzeniach czytaj więcej tu 

TOK FM PREMIUM