Koronawirus w Polsce. Wzrost liczby zakażeń i zgonów. Zmarło ponad 300 osób [29 grudnia]

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 914 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 307 osób. Najwięcej zakażeń wykryto na Mazowszu.
Zobacz wideo

Mamy 7 914 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 252 osoby. Łącznie 307 osób. 

Najwięcej nowych przypadków (957) wykryto na Mazowszu, drugi w kolejności jest Śląsk (823), trzecie województwo warmińsko-mazurskie (765). W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: kujawsko-pomorskiego (720), zachodniopomorskiego (713), łódzkiego (671), wielkopolskiego (647), lubelskiego (490), pomorskiego (483), dolnośląskiego (405), małopolskiego (251), lubuskiego (208), podlaskiego (203), świętokrzyskiego (129), opolskiego (120), podkarpackiego (85). Jak informuje resort, 244 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo przekazało również, że chorzy na COVID-19 zajmują 17 299 spośród 35 226 łóżek w szpitalach i 1 604 spośród 3 067 respiratorów. Ponad 156 tysięcy osób przebywa na kwarantannach.

Od początku epidemii wykryto 1 268 634 zakażeń. Zmarło 27 454 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało ledwie o 3 211 nowych przypadkach zakażenia COVID-19. Zmarło 29 osób. Mimo to rzecznik resortu apelował, by nie lekceważyć obostrzeń sanitarnych. - Jeśli w najbliższych dniach zlekceważymy możliwe zakażenie koronawirusem, symptomy chorobowe, bo np. mamy sylwestra, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, że w przyszłym tygodniu trafimy do szpitala - powiedział Wojciech Andrusiewicz. 

Dzień wcześniej, w niedzielę 27 grudnia, ministerstwo informowało o wykryciu 3 678 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej na Pomorzu - 536 i na Mazowszu - 532. Zmarło 57 osób.

W sobotę (26 grudnia) - nowych zachorowań było 5 048. Najwięcej tym razem w województwie mazowieckim - 741. Zmarło 69 osób. 

W piątek (25 grudnia) resort zdrowia informował o 9 077 nowych zakażeniach, najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce. Zmarło 240 chorych. Dzień wcześniej (24 grudnia) nowych zachorowań było 13 115. Zmarło 497 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Ruszyły szczepienia

W niedzielę w całej Polsce (i w całej Unii Europejskiej) ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. - Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana - powiedziała Jakubowska.

W poniedziałek (28 grudnia) rano do Polski dotarła kolejna transza szczepionek przeciwko koronawirusowi (300 tysięcy). Odbierał je na lotnisku sam premier Mateusz Morawiecki

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 47 proc. Polaków deklaruje, że zamierza się zaszczepieć przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z gazet i programów informacyjnych. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna.

Dr Grzesiowski użył obrazowego porównania, aby uspokoić wszystkich, których niepokoi, że szczepionkę oddano do użytku tak szybko.

- Proces produkcji od momentu włączenia tego nowego wirusa do szczepionkowej platformy RNA  trwał krótko. Jednak sama platforma została wynaleziona kilkanaście lat temu. To trochę tak, jakbyśmy mieli dobrze znany model samochodu i wymienili w nim jeden drobny element - jakiś gaźnik czy chip, który steruje wtryskiem paliwa. Ale nie musieliśmy budować go od zera - mówił lekarz.

Koronawirus w Polsce. Od 15 stycznia zapisy na szczepienia kolejnych grup

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał też niedawno, że osoby spoza listy priorytetowej będą mogli zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia. - Można będzie to zrobić poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia - informował minister.

6 stycznia Europejska Agencja Leków zbierze się, by ocenić drugą ze szczepionek przeciwko COVID-19-cie, wyprodukowaną przez amerykańską firmę Moderna. Preparat zatwierdziły już do użytku Stany Zjednoczone i Kanada. Obok Pfizer-BioNTech, również Moderna bada, czy jej szczepionka okaże się skuteczna także wobec nowej odmiany koronawirusa wykrytej na wyspach brytyjskich.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Od poniedziałku 28 grudnia w całej Polsce obowiązują nowe restrykcje związane z koronawirusem. Zamknięte są stoki narciarskie, hotele, a restauracje, bary i kawiarnie mogą serwować dania jedynie na wynos. 

Ograniczona została także działalność galerii handlowych, w których działać mogą sklepy sprzedające produkty pierwszej potrzeby oraz punkty usługowe. 

O nowych obostrzeniach czytaj więcej tu 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM