We wtorek wspólne szczepienie Grodzkiego i Karczewskiego. Chybicka już po szczepieniu

We wtorek wieczorem wspólnie na koronawirusa mają zaszczepić się marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) i były marszałek izby Stanisław Karczewski (PiS). Chodzi o to, żeby pokazać, że sprawa szczepień jest ponad podziałami politycznymi - powiedział PAP Grodzki.
Zobacz wideo

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, z zawodu lekarz, zadeklarował w przedświąteczny weekend w rozmowie z PAP, że proponuje wzajemne zaszczepienie się prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, także lekarzowi, w odpowiedzi na jego wcześniejszą zapowiedź, że polityk ludowców mógłby zaszczepić prezydenta Andrzeja Dudę.

Po tygodniu Karczewski przyznał, że ze strony prezesa PSL nie było odzewu. - Będę się z kimś innym szczepił - powiedział PAP Karczewski. Dodał, że wszystko będzie wiadomo we wtorek. - Nie wiem, czy ta osoba sobie życzy, żeby mówić na ten temat. Jutro będzie informacja. Będę się szczepił, będę namawiać, ale ponieważ pan Kosiniak-Kamysz nie zareagował - nie będę na niego czekał - dodał.

- To będzie lekarz. Lekarz da się zaszczepić lekarzowi. To jest ważniejsza osoba od Władysława Kosiniaka-Kamysza - podkreślił tajemniczo były marszałek Senatu.

Tą osobą, jak się okazało, jest obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w rozmowie z PAP potwierdził, że zaszczepi się wspólnie z Karczewskim.

Obaj mają się zaszczepić równocześnie i publicznie, we wtorek przed godz. 20 w szpitalu MSWiA w Warszawie.

- Chodzi o to, żeby pokazać, że sprawa szczepień jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi - powiedział PAP Tomasz Grodzki. Jest to też, dodał, forma upowszechniania informacji o szczepieniu i forma nakłonienia Polaków do niego.

Obaj marszałkowie - obecny Tomasz Grodzki i były Stanisław Karczewski - są lekarzami i mają do czynienia z chorymi na COVID-19. Są więc w tzw. grupie zero, która zgodnie z decyzjami rządu ma być szczepiona w pierwszej kolejności.

Tomasz Grodzki jest profesorem medycyny i torakochirurgiem. Jest senatorem od 2015 roku. Funkcję marszałka sprawuje od początku X kadencji Senatu, czyli od listopada 2019 roku. Stanisław Karczewski jest specjalistą chirurgii ogólnej. Jest senatorem od 2005 roku, był marszałkiem Senatu IX kadencji (2015-19), a także wicemarszałkiem Senatu (2011-15, 2019-20).

W poniedziałek z kolei Alicja Chybicka, senator (KO) i lekarz onkolog oraz hematolog podzieliła się informacją, że już została zaszczepiona.

TOK FM PREMIUM