Agata Duda nie zaszczepi się razem z nauczycielami. "Jest nieczynną nauczycielką, nie będzie korzystała z przywilejów"

Pierwsza dama nie jest czynną nauczycielką, więc nie będzie korzystała z przywilejów szczepienia dla nauczycieli, bo nie pracuje w tej chwili w szkolnictwie - poinformował prezydencki minister Andrzej Dera. Według niego nikt z kancelarii Andrzej Dudy nie będzie "przeskakiwał kolejki".
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że z zaszczepieniem poczeka, aż przyjdzie czas na jego grupę wiekową. Jak zachowa się pierwsza dama?

O to, czy Agata Kornhauser-Duda będzie się szczepić przeciwko COVID-19 "w swojej kolejności", co mogłoby oznaczać, że jako nauczycielka zrobi to przed prezydentem Andrzejem Dudą, pytany był w TVP1 Andrzej Dera.

- Jest nieczynną nauczycielką, więc nie będzie korzystała z przywilejów szczepienia dla nauczycieli, bo nie pracuje w tej chwili w szkolnictwie. A to jest przygotowane po to, żeby nauczyciele, którzy będą uczyli dzieci, byli zaszczepieni, żeby to po prostu odbywało się we właściwej kolejności - wyjaśnił prezydencki minister.

- Myślę, że nikt z kancelarii prezydenta - ani pan prezydent, ani pani prezydentowa - nie będzie przeskakiwał tej kolejki - podkreślił minister. - Bo to trzeba uszanować, bo to, co rząd zaproponował, jest bardzo rozsądne, bardzo dobre i powinniśmy w tej kolejności się po prostu szczepić - zaznaczył Dera.

Koronawirus. Szczepienie nauczycieli

O szczepieniu nauczycieli mówił w Poranku Radia TOK FM szef resortu zdrowia.

Plan zakładał, że szczepienia zaczną się w województwach podkarpackim, śląskim i małopolskim. - Ten projekt został rozszerzony. W ostatnim tygodniu ferii będzie przeprowadzane testowane nauczycieli w całym kraju, chodzi o tych nauczycieli, którzy w pierwszej kolejności wrócą do szkół. Będzie to robione testem PCR, będziemy chcieli wykorzystać metodę "pulowania", czyli zbiorowego testowania dla dziesięciu osób - poinformował min. Adam Niedzielski,

Szczepionka na COVID-19. Plan szczepień

Zgodnie z przyjętym w grudniu przez rząd Narodowym Programem Szczepień, szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów.

W pierwszym, który rozpoczął się 27 grudnia, zaszczepieni mają być pracownicy sektora ochrony zdrowia,  pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następną grupą, która ma być szczepiona, są pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM