Jak Leszek Miller dostał się do "grupy zero"? Twitter komentuje szczepienie byłego premiera, a ministerstwo zapowiada kontrolę

Minister Adam Niedzielski zlecił kontrolę, czy szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy "0" odbyło się zgodnie z zasadami - przekazał redort zdrowia. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że szczepionkę na COVID-19 przyjął już m.in. europoseł i były premier Leszek Miller oraz aktorka oraz dyrektorka teatru Krystyna Janda.
Zobacz wideo

W szpitalach węzłowych w całej Polsce od 27 grudnia trwają szczepienia na COVID-19 osób z tzw. grupy zero, a więc przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych itd. Jednak w mediach społecznościowych pojawiają się świadectwa osób, które chwalą się przyjęciem szczepionki, a do grupy zero się nie zaliczają.

Leszek Miller, europoseł i były premier zamieścił na Twitterze zdjęcie karty informacyjnej z potwierdzeniem, że 30 grudnia otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a drugą otrzyma 20 stycznia. "To najlepszy sposób, aby rozstrzygnąć wątpliwość: +szczepić się czy nie szczepić+" - napisał Miller. Jego wpis wywołał lawinę pytań, na jakiej podstawie polityk zaszczepił się w czasie, gdy szczepionki podawane są tylko medykom. Przyjęciem szczepionki pochwaliła się również aktorka Krystyna Janda. 

Szczepionki dla osób spoza "grupy zero". Minister zleca kontrolę

W sylwestrowe popołudnie pojawiła się informacja o zleceniu przez ministra zdrowia kontroli, która ma sprawdzić, czy szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy zero odbyło się zgodnie z zasadami. Wcześniej NFZ podawał, że do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala. Chodzi o to, by nie marnować szczepionki, której nie można podać pracownikom przebywającym na urlopach. 

"Przypominamy, że szczepionki trafiają do szpitali w partiach zawierających wielodawkowe fiolki. Fiolki muszą być użyte w krótkim czasie po ich dostarczeniu, dlatego podanie szczepionek rodzinom medyków i pacjentów pozwoli na maksymalne wykorzystanie szczepionek" - wskazał NFZ.

Po pracownikach sektora ochrony zdrowia szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy 60 plus, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Zgodnie z zapowiedziami, każda osoba, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, może uzyskać szczepienie bez opłaty.

TOK FM PREMIUM