Min. Adam Niedzielski: Rodzice hospitalizowanych wcześniaków będą szczepieni z tzw. grupą 0

Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wnioskowała o to Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.
Zobacz wideo

Minister zdrowia na Twitterze poinformował o szczepieniach dla rodziców wcześniaków. "Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego" - napisał Adam Niedzielski.

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka napisała w niedzielę, że decyzja MZ "oznacza koniec separacji". "Dziękujemy z całego serca!!!!!" - napisano w komentarzu.

Do wpisu fundacji załączono dokument podpisany przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Annę Goławską, datowany na 31 grudnia 2020 roku. "W odpowiedzi na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka z dnia 29 grudnia 2020 r., w którym uzasadnia prośbę o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy +0+ do szczepień przeciwko COVID-19. Uprzejmie informuję, że wskazana grupa zostaje dołączona do szczepień" - napisała minister Goławska.

Ministerstwo Zdrowia zastrzegło, że rodzice powinni być zaszczepieni w szpitalu, w którym przebywa dziecko lub zgłoszeni przez szpital do szczepienia w innej placówce, zgodnie z tą samą procedurą, według której zgłaszani są pracownicy medyczni.

Koronawirus. Szczepienia ruszyły

Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia, nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też np. salowe. Do 14 stycznia przedłużono dla tych osób termin zgłaszania się na szczepienia.

Od połowy stycznia natomiast będą się mogły zgłaszać osoby z tzw. grupy 1. To przede wszystkim osoby starsze (szczepienia mają się odbywać od najstarszych roczników do młodszych) oraz m.in. funkcjonariusze służb mundurowych i nauczyciele. 

Prof. Horban prognozuje, kiedy zaszczepi się większość Polaków. Eksperta nie martwi, że na razie połowa Polaków nie chce się szczepić

TOK FM PREMIUM