Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? [MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ]

Po 15 stycznia ruszyć mają szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób spoza grupy priorytetowej. Gdzie będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19? Rząd opublikował mapę punktów szczepień. Ma być ona na bieżąco aktualizowana. Sprawdź, gdzie jest twój punkt.
Zobacz wideo

Mapa punktów szczepień podzielona jest na województwa. Po "kliknięciu" w dane województwo - pojawia się lista punktów szczepień. Jak deklarują urzędnicy, mapa ma być na bieżąco aktualizowana. Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Gdzie się zaszczepić na COVID-19? Mapa punktów szczepień dostępna jest pod tym linkiem. 

Mapa punktów szczepień przeciwko COVID-19Mapa punktów szczepień przeciwko COVID-19 www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

Szczepienie na koronawirusa. Etapy szczepień

Proces szczepień - zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM