Michał Dworczyk zapowiada: 25 stycznia pierwsze szczepienia osób z "grupy pierwszej"
Od 27 grudnia 2020 w Polsce trwa szczepienie przeciwko koronawirusowi osób z tzw. grupy zero. To przede wszystkim pracownicy służby zdrowia (także osoby, które nie są medykami).
Od połowy stycznia mają ruszyć zapisy dla osób z tzw. "grupy pierwszej". Na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia szef KPRM poinformował dziś (5 stycznia), że pierwsze szczepienie tej grupy odbędą się 25 stycznia.
Do "grupy pierwszej" należą osoby starsze (powyżej 60. roku życia), pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Szef KPRM zapowiedział w Sejmie, że osoby, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, będą dowożone do punktów szczepień. - Stoimy na stanowisku, aby ten dowóz był organizowany przez połączone siły - gminy i Ochotniczej Straży Pożarnej koordynowanej przez Państwową Straż Pożarną. Odbyło się już kilka spotkań, podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie, w związku z tym w taki sposób będziemy to realizować - mówił Michał Dworczyk.
Podkreślił, że samorządy mogą liczyć na rozliczenie ryczałtem za dowóz osób na szczepienia, w tej chwili jest jeszcze dyskutowana kwota tego ryczałtu z samorządami. - Myślę, że ostatnie spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek w formie on-line z organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego - stwierdził.
Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? [MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ]
Narodowy Program Szczepień. Ile osób się zaszczepiło?
Do tej pory do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki. Jak poinformował Dworczyk w Sejmie, 204 tys. zostało już rozdystrybuowanych.
Do wtorku rano (5 stycznia) zaszczepionych zostało w Polsce 92 tys. osób. Wczesnym popołudniem szef KPRM poinformował, że liczba zaszczepionych przekroczyła 100 tys.
Jak wielokrotnie zapowiadała premier, w sumie do naszego kraju ma trafić 60 mln dawek od sześciu dostawców.
DOSTĘP PREMIUM
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"
- Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"
- Micheil Saakaszwili trafił na OIOM. "Stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji znacznie się pogorszył"
- PiS zyskuje, a opozycja się kłóci. Czarzasty: Gonimy rozum bez przerwy. Myślę, że go w końcu dogonimy
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat