Michał Dworczyk zapowiada: 25 stycznia pierwsze szczepienia osób z "grupy pierwszej"

Zobacz wideo

Od 27 grudnia 2020 w Polsce trwa szczepienie przeciwko koronawirusowi osób z tzw. grupy zero. To przede wszystkim pracownicy służby zdrowia (także osoby, które nie są medykami).

Od połowy stycznia mają ruszyć zapisy dla osób z tzw. "grupy pierwszej". Na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia szef KPRM poinformował dziś (5 stycznia), że pierwsze szczepienie tej grupy odbędą się 25 stycznia.

Do "grupy pierwszej" należą osoby starsze (powyżej 60. roku życia), pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.

Szef KPRM  zapowiedział w Sejmie, że osoby, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, będą dowożone do punktów szczepień. - Stoimy na stanowisku, aby ten dowóz był organizowany przez połączone siły - gminy i Ochotniczej Straży Pożarnej koordynowanej przez Państwową Straż Pożarną. Odbyło się już kilka spotkań, podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie, w związku z tym w taki sposób będziemy to realizować - mówił Michał Dworczyk.

Podkreślił, że samorządy mogą liczyć na rozliczenie ryczałtem za dowóz osób na szczepienia, w tej chwili jest jeszcze dyskutowana kwota tego ryczałtu z samorządami. - Myślę, że ostatnie spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek w formie on-line z organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego - stwierdził.

Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? [MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ]

Narodowy Program Szczepień. Ile osób się zaszczepiło?

Do tej pory do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki. Jak poinformował Dworczyk w Sejmie, 204 tys. zostało już rozdystrybuowanych.

Do wtorku rano (5 stycznia) zaszczepionych zostało w Polsce 92 tys. osób. Wczesnym popołudniem szef KPRM poinformował, że liczba zaszczepionych przekroczyła 100 tys.

Jak wielokrotnie zapowiadała premier, w sumie do naszego kraju ma trafić 60 mln dawek od sześciu dostawców.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM