Ministerstwo Zdrowia: W Polsce ponad 160 tys. zaszczepionych przeciw COVID-19

Liczba zaszczepionych osób przeciw COVID -19 przekroczyła 160 000 - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Akcja szczepień trwa od 27 grudnia.
Zobacz wideo

Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że do tej pory w Polsce przeciwko COVID-19 zaszczepiło się 160 359 osób.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia 2020 roku. Pacjenci szczepieni są szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty. Podaje się ją domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępie 3-4 tygodni.

Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W przyszłym tygodniu do Polski mają trafić pierwsze dawki drugiej dopuszczonej do użytku szczepionki - amerykańskiej firmy Moderna.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia kolejnej grupy

Po medykach ma zacząć się szczepienie osób z tzw. pierwszej grupy. To przede wszystkim osoby starsze, funkcjonariusze służb mundurowych, pensjonariusze domów opieki społecznej, nauczyciele.

Jak poinformował we wtorek (5 stycznia) min. Michał Dworczyk, pierwsze szczepienia osób z tej grupy mają zacząć się 25 stycznia.

Szef KPRM zapowiedział w Sejmie, że osoby, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, będą dowożone do punktów szczepień. - Stoimy na stanowisku, aby ten dowóz był organizowany przez połączone siły - gminy i Ochotniczej Straży Pożarnej koordynowanej przez Państwową Straż Pożarną. Odbyło się już kilka spotkań, podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie, w związku z tym w taki sposób będziemy to realizować - mówił Michał Dworczyk.

DOSTĘP PREMIUM