Koronawirus w Polsce. Znów ponad 10 tys zakażeń, a zmarło ponad 400 osób [9 stycznia]

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane o potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono je u 10 548 osób. Zmarło 438 chorych.
Zobacz wideo

Najwięcej zakażeń jest w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Z powodu COVID-19 zmarło 100 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o potwierdzeniu 8790 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej zarejestrowano ich na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i Pomorskiem. Zmarły 332 osoby. 

Dzień wcześniej, czyli w czwartek, zanotowano 12 054 przypadki, a zmarło 186 osób. W środę z kolei liczby były wyższe - 14 151 przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacja o śmierci 553 osób. We wtorek (5 stycznia) przypadków było dwa razy mniej, tj. 7 624. Zmarło 341 osób. A w poniedziałek (4 stycznia) nowych zachorowań stwierdzono 4 432, a ofiar śmiertelnych - 42.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,2 mln osób.

Koronawirus w Polsce. Najwięcej testów na Pomorzu

Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce pod względem wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. - Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Pomorskiem przebadano 637 030 próbek. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy mieszkańców województwa, 23 227 było testowanych w kierunku COVID-19. Zajmujemy więc pierwsze miejsce pod względem wykonanych testów w stosunku do liczby ludności - poinformował Pomorski Urząd Wojewódzki. 

Próbki od mieszkańców pobierane są w centrach diagnostycznych COVID-19 drive-thru, punktach poboru wymazów oraz w domach pacjentów przez mobilne zespoły wymazowe. W woj. pomorskim działa 37 punktów pobierania wymazów do testów na obecność wirusa Sars-Cov-2.

Koronawirus w Polsce. Kiedy luzowanie obostrzeń?

O zmianach na liście obowiązujących obostrzeń mówiła na antenie TOK FM wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. - Przedłużenie obostrzeń to na ten moment najbardziej prawdopodobny wariant - oceniła, mówiąc o tym, co czekać nas może po zakończeniu ferii, czyli po 17 stycznia.

Jak długo więc przyjdzie nam czekać na luzowanie obostrzeń? - 10-14 dni po zakończeniu ferii. To moje estymacje, które prowadzę na bazie posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego czy innych podobnych spotkań - wyjaśniła w EKG wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii. Od 28 grudnia do 17 stycznia nie mogą działać m.in. stoki narciarskie, galerie handlowe, hotele i pensjonaty. 

A może posłuchasz? Ten podcast, podobnie jak wszystkie inne w TOK FM, czekają - wystarczy 1 zł

Koronawirus na świecie. Dramatyczne dane z USA

Czwartek był najtragiczniejszym dniem epidemii koronawirusa w USA - na Covid-19 zmarło w ciągu doby 3998 Amerykanów. Równocześnie w czwartek wykryto ponad 265 tysięcy nowych zakażeń SARS-Cov-2.

Liczba osób hospitalizowanych w USA z powodu Covid-19 jest najwyższa od początku pandemii - to około 132 tysiące. Sytuacja przedstawia się dramatycznie w Kalifornii - w Los Angeles z powodu koronawirusa zgon następuje co 15 minut.

W niecały miesiąc po rozpoczęciu programu szczepień w USA udało się zaszczepić preparatami Pfizera lub Moderny blisko 6 milionów osób, a to oznacza około dwa procent populacji kraju. W sumie w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 21,5 miliona przypadków SARS-CoV-2 i prawie 365 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa.

DOSTĘP PREMIUM