Ursula von der Leyen: Dodatkowych 300 milionów szczepionek dla państw Unii Europejskiej

Komisja Europejska podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów szczepionek przeciw COVID-19. Jak poinformowała Ursula von der Leyen, 75 milionów dawek ma być dostępnych w drugim kwartale tego roku.
Zobacz wideo

- Uzgodniliśmy z BioNTechem i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, to pozwoli nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale - powiedziała na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej.

Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, mamy do czynienia ze sprawdzoną szczepionką. - Kraje członkowskie o tym wiedzą i wiedzą, jak sobie z tym radzić, znają proces logistyczny. Daje to pewność planowania - dodała.

Przypomniała też, że w środę 6 stycznia KE zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu kolejnej szczepionko przeciwko COVID-19 szczepionki - firmy Moderna. - Z tymi dwoma dopuszczonymi szczepionkami mamy wystarczająco dawek, żeby zaszczepić 380 milionów Europejczyków. To ponad 80 procent europejskiej populacji - zapewniła szefowa KE.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że "inne szczepionki dojdą w kolejnych tygodniach i miesiącach".

Szczepionki przeciwko COVID-19. Czy państwa UE mogą prowadzić samodzielne negocjacje?

Szefowa Komisji Europejskiej była pytana, czy poszczególne kraje Unii mają możliwości negocjowania własnych kontraktów, a jednocześnie brać udział w procesie zawierania umów w ramach puli dla całej UE.

Jak odpowiedziała von der Leyen, umowy z firmami w sprawie szczepionek UE negocjuje w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich. - Żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - zaznaczyła.

Dodała, że w umowach z firmami UE zabezpieczyła więcej dawek szczepionek, niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. - W portfolio mamy 2,3 miliarda dawek - szefowa KE.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM