Czy 90-latek będzie mógł się zaszczepić wcześniej niż 70-latek? Rzecznik MZ tłumaczy

Program szczepień przeciw COVID-19 dla grupy "1" startuje lada dzień, ale pewne kwestie organizacyjne nadal nie dla wszystkich są jasne. W audycji "Program szczepień" stara się je uporządkować Karolina Głowacka. 10 stycznia jej gościem był rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dziennikarka przekazała mu pytania od słuchaczy TOK FM.
Zobacz wideo

Aktualizacja (13.01):
Minister Michał Dworczyk przedstawił dziś zaktualizowane kalendarium szczepień - tutaj sprawdzisz najnowsze informacje.

W piątek 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 70 lat. Seniorzy nie muszą się starać o e-skierowania, bo jak zapowiedziała wczoraj (10 stycznia) konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, zostaną one wystawione automatycznie. Będą jednak musieli umówić się na konkretny termin szczepienia i wybrać przychodnię. Od piątku będzie można to zrobić na trzy sposoby - telefonicznie, przez internet oraz osobiście w przychodni. Same szczepienia zaczną się 25 stycznia.

Jak tłumaczył w TOK FM rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w imieniu osoby, która skończyła 70 lat rejestracji dokonał np. ktoś z rodziny. Oczywiście, na szczepienie senior musi stawić się już osobiście. Nie można "odstąpić" swojego miejsca w kolejce nikomu innemu.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że w "grupie 1" najpierw szczepieni będą pensjonariusze DPS-ów. Po nich przyjdzie czas na wszystkie osoby po 70. roku życia. Karolina Głowacka chciała wiedzieć, czy przy ustalaniu kolejności szczepień będzie miał znaczenie rok urodzenia seniora.

-  Czy 90-latek "waży" dla systemu tyle samo, co 70- i 80-latek? Czy to będzie szło od najstarszych? - dopytywała Andrusiewicza dziennikarka TOK FM.

Rzecznik wyjaśnił, że niezależnie, "czy dana osoba ma 70, 80 czy 90 lat, przysługują je te same prawa". - To jest kwestia rejestrowania się na szczepienia i wybierania terminów - podkreślił.

Andrusiewicz przypomniał, że aktualne informacje nt. szczepień można znaleźć na stronie Gov.pl. Wątpliwości dotyczące organizacji szczepień oraz działania samych preparatów staramy się wyjaśniać w TOK FM w audycji "Program szczepień" w styczniowe niedziele po godz. 9:00. Audycję prowadzi Karolina Głowacka, a jej gośćmi będą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, genetycy, lekarze immunolodzy.

Swoje pytania na temat szczepień przeciw COVID-19 możecie nadsyłać na adres: szczepienia@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM