Szczepionka na COVID-19. Coraz więcej osób chce się zaszczepić [SONDAŻ]

Cztery na pięć osób w wieku co najmniej 70 lat deklarują chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Zobacz wideo

Według sondażu obecnie gotowych do przyjęcia preparatu jest prawie 68 proc. badanych, o 25 pkt proc. niż w badaniu sprzed prawie dwóch miesięcy.

Najwięcej zdecydowanych na przyjęcie szczepionki jest wśród osób starszych. W grupie 6069 lat chętnych (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak") jest 81 proc., wśród osób w wieku "70 plus" jest to 76 proc. W poprzednim badaniu było to odpowiednio 63 i 53 proc.

Bardziej skłonni do zaszczepienia są mężczyźni (70 proc.) niż kobiety (65 proc.). Wzrost chętnych do zaszczepienia zaobserwowano we wszystkich elektoratach.

Zdaniem gazety, dużo większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 to efekt rozpoczęcia szczepień w Polsce i w innych krajach, a także głośnej w ostatnich dniach "afery celebryckiej". "Nagłośnienie w mediach przypadków sławnych i bogatych osób, które zaszczepiły się poza kolejnością, mogło przekonać wahających się, że szczepionka jest pożądanym, rzadkim dobrem i warto się szczepić. Zadziałał znany z psychologii efekt niedostępności" - pisze "DGP".

Sondaż United Surveys przeprowadzono 9 stycznia metodą CATI, na próbie 1000 Polaków.

Strach przed szczepionką większy niż przed koronawirusem

W opublikowanym przed Bożym Narodzeniem sondażu wynikało, że Polacy częściej obawiają się szczepionki przeciwko koronawirusowi, niż zarażenia się tym wirusem.

47 proc. ankietowanych skłania się do twierdzenia, że bardziej boją się powikłań po szczepieniu, podczas gdy 26 proc. Polaków bardziej obawia się samej choroby. 27 proc. badanych nie potrafiło określić, czy bardziej boją się choroby, czy też szczepienia.

Jak wygląda szczepienie przeciwko COVID-19?

Posłuchaj audycji.

TOK FM PREMIUM