Dworczyk: Uruchomimy niektóre szpitale tymczasowe do szczepień personelu medycznego

W tym tygodniu uruchomione zostaną niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia przeciwko COVID-19 wyłącznie dla personelu medycznego - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Min. Michał Dworczyk o możliwość wykorzystania szpitali tymczasowych do akcji szczepień pytany był w TVN24. Szef KPRM zaznaczył, że "szpitale tymczasowe są szpitalami ostatniego rzutu, kiedy w normalnych szpitalach zaczyna brakować miejsc".

Zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną "uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego".

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień poinformował, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa ws. szczepień w szpitalach tymczasowych. - Będziemy szczegółowo o tym mówić na konferencji - dodał pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Dworczyk przekazał, że "w tym tygodniu zostanie zaszczepionych 250 tys. osób". Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że w poniedziałek od godz. 6 z hurtowni farmaceutycznych prowadzona jest rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepiących.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę, w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty liczba ta zwiększyła się o 1 235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Według Dworczyka ta sytuacja wynika z "systemu pracy szpitali węzłowych". - Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele - dodał.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. medyków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

Ile kosztowały szpitale tymczasowe?

Ile wydano na szpitale tymczasowe uruchamiane w całej Polsce? Spytaliśmy wojewodów o koszty szpitali tymczasowych w ich regionach. Z odpowiedzi wynika, że placówki te pochłonęły setki milionów złotych. Czy to dobrze wydane pieniądze? Eksperci mają wątpliwości.

- Budowanie takich szpitali, które zaraz będą musiały zostać rozebrane to marnowanie potencjału i pieniędzy - mówi dr Piotr Karniej i podaje przykłady, jak można było to zorganizować lepiej.

Posłuchaj audycji.

TOK FM PREMIUM